Küf kokusu ve lekesi nasıl çıkarılır?


Nemin fazla olduğu ortamlarda ya da uzun süre ıslak ve nemli kalmaları durumunda çamaşırların küflenmeleri normaldir. Küflenen çamaşırlar, yıkandığında temizlense bile küf kokusu kalabilir. Bu koku oldukça rahatsız edicidir. Yazımızda hem düşük maliyetle hem de kolayca küf kokusu ve lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabını veriyoruz.

Küf lekesi ve kokusundan kurtulma yolları

Küflü bölgeyi temizlemeden önce, bir fırça ile fırçalamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Daha sonra küf lekesi oluşmuş çamaşırınızı amonyaklı suda yıkayabilirsiniz.

Küf lekelerinden kurtulmak için başka bir yöntem de limon suyu ve tuz kullanmaktır. Lekenin üzerine önce limon suyu sıkın ardından tuz serpiştirin. Son olarak dışarıda bol güneşli bir yerde kurutun.

Rutubetli bir ortamda duran çamaşırda oluşan taze küf lekesini, kaynar süte batırarak da çıkarabilirsiniz.

Deri üzerinde oluşan küf lekesini ise bir kap içerisinde eşit ölçüde alkol ve suyu karıştırdıktan sonra bu karışımla lekeli bölgeyi silerek çıkarabilirsiniz.

Çamaşır suyu da etkili bir küf temizleyicisidir, ancak çamaşırların renklerini solduracağı için sadece beyaz çamaşırlarınızda faydalanabilirsiniz.


Küf lekelerini çıkarmak için beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Bunun için bir kova dolusu suyun içine bir bardak beyaz sirkeyi döktükten sonra yaklaşık 1 saat boyunca küflenmiş çamaşırınızı kovada bekletin.

Eğer boyalı derili eşyalarınız küflendiyse gliserinli bezle ile ovarak küf lekelerini yok edebilirsiniz.

Mobilyalarınızda oluşan küf lekelerini ise sıcak zeytinyağıyla ovarak temizleyebilirsiniz.

Küf kokusu nasıl çıkarılır?

Uzun süre kapalı kalan ya da fazla güneş almayan mekanlar, zaman içerisinde rutubet olur ve rutubet, keskin bir koku bırakır. Böyle durumlarda rutubet kokusunu gidermek için geniş bir tencerenin içerisine su koyun. Üzerine yarım su bardağı kadar beyaz sirke ekleyin ve kaynamaya bırakın. Bu sayede ortamdaki rutubet kokusundan kurtulabilirsiniz.

Halı üzerindeki küf kokusu için de amonyak kullanabilirsiniz. Amonyağın keskin kokusu rutubet kokusunu giderecektir.


Giysilerin rutubet kokmaması için yıkadıktan sonra kapalı alanda kurutmamanız gerekir. Ayrıca çamaşırlarınızı makineden çıkardıktan sonra bekletmeden asmanız da çok önemlidir. Bu sayede nemli ortamda bakterilerin oluşmasını önlemiş olursunuz.