Kategoriler
Sağlık

Kilo almak için en iyi gıda takviyeleri


Kilo vermek çok yaygın bir sorun gibi gözükse de, aslında birçok insan da kilo almak ister. Kilo almak isteyenler ancak kas kazanmaya odaklanarak yağdan çok kas kazanmaları durumunda sağlıklı olabilirler. Bu doğrultuda egzersizin yanı sıra gıda takviyeleri de faydalı olmaktadır. Sizin için derlediğimiz kilo almak için en iyi gıda takviyeleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kilo almak için en iyi gıda takviyeleri

Protein

Çoğu insan proteinin önemli bir kas bileşeni olduğunu bilir. Yapılan çalışmalar, diyetin bir parçası olarak protein takviyeleri tüketen yetişkinlerin egzersizleri neticesinde daha fazla kas kazandıklarını göstermektedir. Uzmanlar da genel bir tavsiye olarak, günlük kalorilerinizin yüzde 10-35’inin proteinden gelmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

Kilo almak için en iyi gıda takviyeleri

Kreatin

Kreatin, en çok araştırılan spor takviyeleri arasındadır. Bu molekül, hücrelerinizde ve bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunur. Ek olarak alındığında kaslarınızdaki kreatin içeriği normal düzeylerin ötesine geçebilir. Kreatinin hızlı enerji üretimi de dahil olmak üzere vücudunuzda birkaç önemli işlevi vardır. Birçok farklı kreatin türü bulunurken, monohidrat en güvenli ve en çok aranan kreatin çeşitidir.


Kilo almak için en iyi gıda takviyeleri

Kafein

Kafein dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir. Aktif insanlar genellikle performanslarını iyileştirmek için kafeini egzersiz yapmadan önce alırlar. Araştırmalar, kafeinin egzersiz performansını artırmakta etkili olduğunu göstermiştir. Örneğin, güç çıkışını artırabilir bu da koşu veya bisiklete binme gibi aktiviteler için önemlidir.

Kilo almak için en iyi gıda takviyeleri

Kilo artırıcılar

Kilo almak için vücudunuzun normal işleyişinden daha fazla kalori tüketmesi gerekir. Tipik olarak kilo artırıcılar, karbonhidratlarda çok etkili ve protein bakımından ise gayet sağlıklıdır. Örneğin bir popüler takviye, porsiyon başına 1.250 kalori, 252 gram karbonhidrat ve 50 gram protein içerir. Aldığınız kiloları bir deftere yazarken, yediğiniz kalori miktarını da yazabilirsiniz.

Kilo almak için en iyi gıda takviyeleri konusunda dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. O da tüketeceğiniz takviyeyi spor yapmadan önce almanızdır.