Yaz hamilelerinin dikkat etmesi gerekenler


Hamileliği yaz dönemine denk gelenler aşırı sıcaklarda bu dönemi nasıl geçireceklerinin telaşına düşerler. Bu durum hamileler için zordur ama alınacak birkaç önlemle yaz ayları hamileler için zorlu bir süreç olmaktan çıkabilir. Yaz hamilelerinin dikkat etmesi gerekenler başlığı altında derlediğimiz önerilerimizi dikkate alarak yaz mevsimini doğuma hazırlanmanın mutluluğuyla geçirmek mümkün.

Yaz hamilelerinin dikkat etmesi gerekenler

Rahat giyinin

Yazın terletmeyen, bol pamuklu, ince, açık renkli ve kumaşlı kıyafetleri tercih edin. Ayrıca kıyafetlerinizin gereksinime göre eklenip çıkartılabilecek özellikte ince katmanlardan oluşmasına dikkat edin. Ayakkabılarınız ise ayaklarda oluşan şişmeleri artırmayacak şekilde en az bir numara büyük olsun ve topuklu ayakkabı giymekten kaçının.Bol bol su için

Kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk hatta tüm canlıların en büyük önceliği su içmek olmalıdır. Hele bir de hamileyseniz, su içmeyi atlamamalı; suyu çayla, meşrubatla ya da başka bir iecekle idame etmemelisiniz. Vücudunuza uygun miktarda su aldığınız zaman hamilelik sırasında karşılaştığınız ödemi minimuma indirme şansınız olur. Yazın sıcak havalarda terlemeyle kaybettiğiniz suyu yeniden kazanmak için daha da fazla su içmeniz gerekir.

Güneşten yararlanın ama güneşte kalmayın

Hamilelik sırasında güneşin olumlu etkilerinden yararlanmak çok önemlidir. Özellikle de D vitamini açısından. Ancak bu dönemde cildiniz çok daha hassas, hemen kızarmaya ve tahriş olmaya açık olacaktır. Bu yüzden güneşin dik açılarla geldiği vakitlerde mümkün olduğunca gölgede kalmaya çalışın ve güneş altına çıktığınızda şapkanızı takmayı unutmayın. Ayrıca koruyucu, krem, losyon ve nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Cilt lekelerine davetiye çıkarmayın


Güneş altında kaldıktan belli bir süre sonra vücudunuzda, özellikle göbek çevresinde cilt lekeleri görülmeye başlayabilir. Hamilelik döneminde cildiniz salgıladığınız hormonlar yüzünden normale göre çok daha fazla hassastır. Bu sebeple en az 50 faktörlü güneş kreminizi çantanızdan eksik etmeyin.

Yüzün

Günün erken saatlerinde yahut öğleden sonra bol bol yüzmeyi ihmal etmeyin. Kendinizi zorlamadan, dalış yapmadan, hafif ve sakin hareketlerle yüzme egzersizi yapın. Hatta tatile çıkmadan önce nasıl, ne sıklıkta ve kaç dakika yüzmeniz gerektiği konusunda doktorunuza danışmanız çok daha iyi olur. Yüzme egzersizleri sizin olduğu kadar bebeğiniz için de yatıştırıcı ve dinlendirici olacaktır.

Yürüyün


Yüzmenin yanı sıra yürümeyi de ihmal etmeyin. Sabah ve akşam hafif tempolu yürüyüşler yazı hem daha dinç hem daha keyifli geçirmenizi sağlayacaktır.