Kategoriler
Beslenme

Şifa kaynağı hurmanın faydaları


İftar sofralarının değişmez öğesi olan hurma aslında sadece Ramazan’da değil, yılın her ayında tüketilmesi gereken önemli besinler arasındadır. Lezzetinin ve bir tanesinin bile açlığı bastırabilme özelliğinin yanı sıra başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum olmak üzere birçok vitamin ile mineral içeriği sayesinde vücudumuza pek çok yararı vardır. Adeta bir şifa kaynağı olan hurmanın faydaları bu yazımızın konusu…

Hurmanın faydaları

Sindirimi kolaylaştırır

Lif oranı çok yüksek olan hurmanın 100 gramında 3,5 gram lif bulunmaktadır. Böylece midede şişiyor ve mideyi geç terk ettiği için tok tutuyor. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlıktan kurtarıyor.

Cildi gençleştirir

Tam bir antioksidan bombası olan hurma bu sayede hücreleri yenileyerek cildin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Hurma cilde ihtiyacı olan nemi veriyor. Bu sayede daha elastiki bir yapıya kavuşan cildin kırışmasını engelliyor. Ayrıca içeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kilo kontrolü sağlar

Hurma içeriğindeki yüksek lif sayesinde sindirimi yavaşlatarak uzun süre tok tutuyor, böylece daha az besin tüketilmiş oluyor. Demir eksikliği kilo vermeyi engelleyen etmenlerden biridir. Hurmanın içeriğindeki demir kişinin demir ihtiyacını karşılayarak metabolizmayı hızlandırıyor. Yalnız unutulmaması gereken 1 adet hurma 20 kalori olan hurmanın özellikle zayıflama sürecinde miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekiyor.

Kalp sağlığını korur

İçeriğindeki zengin potasyum minerali sayesinde adeta bir kalp dostu olan hurma, kan basıncını (tansiyon) dengeliyor ve kalp ritmini düzenliyor. Güçlü bir antioksidan olması sayesinde kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan koruyarak, damar tıkanıklıkları riskini azaltıyor; ayrıca hiç kolesterol içermiyor.

Stresi azaltır


Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin hurmada yüksek miktarda bulunduğu ortaya konmuş. Bu sayede strese karşı bir savunma gelişiyor. Hurma içerdiği B1 vitamini ile de sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırıyor.

Kansızlığı önler

Hurma, düzenli tüketildiğinde, demir eksikliği anemisi olan kişilerde kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini artırarak demir eksikliğiyle ilgili kansızlık riskini azaltıyor. Buna ek olarak içeriğindeki B2 ve B3 vitamini ile kırmızı kan hücrelerinin sayısını artıyor.

Enerji verir

Yüksek enerji içeriğine sahip hurma gün boyunca kendini oldukça yorgun ve halsiz hissedenlerin imdadına koşuyor. Ayrıca özellikle kilo almak isteyen kişiler veya gelişmekte çağındaki çocuklara çok fayda sağlıyor.

Bağışıklığı artırır

Antioksidan etkili selenyumdan ve C vitamininden zengin bir besin olan hurma bu özellikleriyle bağışıklık sistemini destekliyor. Vücudu zararlı bakterilerden ve mikroplardan temizlemesinin yanında içeriğindeki yüksek orandaki magnezyum minerali, vücutta oluşabilecek enfeksiyonlardan koruyor.

Kemikleri güçlendirir

Hurma içeriğindeki kalsiyum ve fosfat sayesinde iskelet oluşumuna ve vücudun kemik yapısının dengelenmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte gelişebilecek kemik erimesi ve yumuşaması gibi kemik hastalıklarının önlenmesine destek oluyor.

Kas kramplarını engelliyor

Magnezyum eksikliğinde sık sık kas krampları ve kas ağrıları oluşuyor. Hurma içeriğindeki magnezyum sayesinde kasları güçlendiriyor, protein sentezinde ve enzimlerin sağlıklı çalışmasında görev alıyor. Günde 2-3 adet hurma tüketmek günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabiliyor.

Hurmanın içeriğindeki şeker miktarının fazla olması, kalori alımını artırdığı ve özellikle diyabet hastalarında veya insülin direnci gelişmiş olan kişilerde kan şekerini hızlı yükseltip düşürdüğü için günde 3 adedin üzerinde tüketmemek gerekir.