Kategoriler
Yemek Tarifleri

Sabuniye helvası


Yüzlerce yıllık incelikli bir mutfak kültürüyle ortaya çıkan ve her tarifi adeta lezzet sanatının bir örneği olan Osmanlı Mutfağı’nın tatlılarından helva-i sabuni, bugünkü adıyla sabuniye helvası Ramazan sofralarınıza çok yakışacak…

Sabuniye helvası

Sabuniye helvası tarifi için gerekli malzemeler 300 gram tatlı badem, 200 gram tereyağı, bir su bardağı buğday nişastası, iki su bardağı su ve 300 gram bal ya da iki su bardağı toz şeker.

Bademleri küçük bir kaba alıp, üzerini geçecek kadar su koyun. Ocağa oturtup kaynamaya başladıktan beş dakika sonra ateşten alın. Süzün ve soğuduktan sonra kabuklarını soyun. İçinden 10 adedini kenara ayırıp kalan kısmını robottan geçirin ya da bıçakla incecik kıyın.


Tereyağını eritin. Nişastayı iki su bardağı suda açın. Üzerine balı ya da toz şekeri katıp, karıştırın. Daha sonra bir tencereye boşaltıp, çok kısık ateşte tahta kaşıkla sürekli karıştırarak kavurun. Helvayı karıştırmak iyice zorlaşınca, üzerine eritilmiş tereyağını azar azar ekleyin. Daha sonra bademi katın ve karıştırmaya devam edin. Helva iyice sakız kıvamına gelince ocaktan alın. Arzunuza göre kaşıkla şekillendirin ya da düz bir tepsiye yayıp, üzerini düzelttikten sonra dilimleyin. Kenara ayırdığınız bademleri üzerine koyarak servis yapın.