Tuz lambasının faydaları


Son dönemde birçok evde görmeye başladığımız ve özellikle de yatak odalarına konulan kaya tuzundan yapılan tuz lambalarının güzel bir aksesuar olmasının dışında asıl önemi, yaydığı negatif iyonlar sayesinde sağlığa olan mucizevi faydalarıdır. Tuz lambasının faydaları bu yazımızın konusu…

Tuz lambasının faydaları

Havanın vitaminleri olarak ifade edilen negatif iyonlar, bulunduğumuz havayı temizler havanın tazelenmesini ve daha canlı hale gelmesini sağlar. Bir ormanlık alanda, bir nehir kenarında ya da şehir merkezinden uzak bir köy ya da kasaba ortamında içimizde rahatlık hissinin oluşmasının nedeni negatif iyonlardır.

Tuz lambasındaki negatif iyonlar da havadaki bakterileri, polenleri, tozları, virüsleri, kılları kendisine çeker. Bu nedenle özellikle astım ve solunum yolları rahatsızlıkları bulunan insanlar için çok faydalıdır. Tuz lambalarını veya büyük tuz kristallerini yaşadığınız ortamlarda bulundurmanın faydalarını yazının devamında anlatıyoruz…

1. Havayı temizler 
Tuz lambaları, havayı higroskopik güç kullanarak arındırır. Yani çevredeki ortamdan su moleküllerini çekip, bu molekülleri ve taşıyabilecekleri yabancı parçacıkları tuz kristalinde absorbe eder. Tuz lambasının içindeki ampulle ısınmasıyla,  havadaki sıkışmış toz, polen, duman partikülleri tuza kilitli kalır.

2. Alerji ve astım belirtilerini azaltır
Mikroskopik toz parçacıklarını, hayvan tüylerini, küfü, küf ve benzeri şeyleri havadan temizleyen tuz lambalarını en çok zaman geçirdiğiniz odaya bir veya iki lamba yerleştirerek alerji semptomlarını ciddi şekilde azaltabilirsiniz. Astımdan muzdarip insanlar da tuz lambaları sayesinde bir iki hafta içinde rahatladıklarını hissederler.

3. Öksürmeyi kolaylaştırır
Tuz lambası ısınır ve havadaki parçacıkların higroskopik olarak dolaşımına başladığında, serbest bırakılan moleküllerin yükünü de değiştirir. Evlerimiz sağlığa zararlı pozitif yüklü iyonlarla doludur. Pozitif iyonlar başta elektronik malzemeleri olmak üzere birçok farklı şey tarafından yaratılır. Akciğerlerimize giden havadaki pozitif iyonların çıkarılması için negatif iyonlara ihtiyaç vardır. Tuz lambası öksürmeyi kolaylaştırarak bunu sağlar.

4. Enerji seviyesini artırır
Sahilde vakit geçirmek veya dağlarda kamp yapmak ya da sabahları duş almak bir çok insanı canlandırır. Bunlar negatif iyonlar sayesinde olmaktadır. Gerçek şu ki, pozitif iyonlar vücudumuzdaki enerjiyi hapseder. Sürekli olarak yorgun hissediyor ve nedenini bilmiyorsanız, en fazla vakit geçirdiğiniz odaya tuz lambası koyarak bir hafta sonra farkı hissedebilirsiniz.


5. Elektromanyetik radyasyonu yok eder
Günümüzde ev ve iş yerlerinde bulunan televizyon, bilgisayar, cep telefonu, tablet, ev aletleri sebebiyle metaforik bir elektromanyetik (EM) radyasyon okyanusunda yaşıyoruz. Bunun uzun vadede etkileri çok ciddidir. EM radyasyona sürekli maruz kalmak stres seviyesini arttırır, kronik yorgunluğa neden olur ve vücudun bağışıklığını düşürür.

Negatif iyonları havaya gönderirken, tuz lambaları elektromanyetik radyasyonu etkisiz hale getirmek için çalışır. Kendinize ve ailenizi potansiyel bir tehlikeden korumak için tuz lambasını bilgisayar, televizyon gibi sık kullandığını elektrikli cihazların yanına koyun.

6. Kaliteli uyku sağlar
Havadaki pozitif iyonlara aşırı maruz kalmanın sonucunda ortaya çıkan bir diğer yan etki, kaliteli uykudan mahrum olmaktır. Pozitif yüklü parçacıkların kan ve oksijenin beyne düzensiz gitmesine neden olması, uyku düzeninizi de bozar. Daha iyi bir gece uykusu için yatak odanızda bir tuz lambası bulundurun.

Ancak tamamen karanlık bir oda istiyorsanız, tuz lambasını kapatın. Lamba söndüğünden terleme yapar. Bu nedene lambayı koyduğunuz eşyanın zarar görmemesi için lambanın altında bir tabak yerleştirin

7. Konsantrasyonu artırır
Tuz lambaları ruh halinizi doğal olarak geliştirmek veya günün sonunda dinlenmek ve gevşemek için mükemmel bir yoldur. Kan ve oksijenin beyne giderek yeterli serotonin salgılamasına yardımcı olan bu lambalar konsantrasyonu artırmaya da yarar.

8. Mevsimsel duygu geçişlerine iyi gelir
Tuz lambaları, duygudurum ve enerji seviyelerini iyileştiren negatif iyonlar üretmenin yanı sıra, doğal ve yumuşak bir ışık verir. Güneş ışığına yakın olan bu ışık, mevsimsel duygu geçişlerinin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

9. Havadaki statik elektriği azaltır
Havada bulunan statik elektrik rahatsız edici olabilir. Kapı kolunu tutarken, bir arkadaşınızla tokalaşırken veya evcil hayvanınızı severken… Bulunduğunuz ortamdaki statik elektriği tuz lambaları yok eder.


10. Çevre dostu ışık kaynağıdır
Tuz lambaları çevre dostudur. Düşük enerjili bir ampul ile tuz lambasını kullanabilirsiniz.