Hamilelik çatlakları nasıl azaltılır?


Hamilelik çatlakları hormonal değişim, kilo alma ve derinin gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Hamilelikte çatlakları engellemek mümkün olmasa da iyi bir beslenme programı, kozmetik ürünler veya evde hazırlayabileceğiniz ürünlerle çatlakları azaltmak elinizde…

Hamilelik çatlakları nasıl azaltılır?

Deri altındaki dokuda meydana gelen yapısal değişiklikler sonucu oluşan hamilelik çatlakları, özellikle gebeliğin 2. trimestrı yani 6.-7. aylarında ortaya çıkmaktadır. Gebelerin yüzde 50-90’ında görülen bu çatlaklar pembe mor renkli ve deriden hafif çökük iken doğum sonrası soluk renk almaktadır.

Hamilelik çatlakları yeni başladığı sürede kaşıntıyla kendini gösterir ve sıklıkla başta karın bölgesinde olmakla beraber meme bölgesi, kalçalar, bacaklarda da görülür. Çatlak oluşumuyla ilgili anne adayları için kendi annelerinin gebeliklerinde çatlak oluşup oluşmadığı iyi bir ipucu olmaktadır. Çünkü ailede çatlak öyküsü olanlar riskli hastalardır.

Çatlaklar ani ve olması gerekenden daha fazla kilo alanlarda daha yoğun görülmektedir. Çoğu çatlakların izi zaman geçtikçe solarak, boyutu ve rengi azalsa da tamamen yok olmamaktadır. Yine de derinin nemini ve yağını artırarak elastikiyetini koruyan bazı ürünlerle hamilelik çatlaklarının daha az oluşması sağlanabilmektedir.

Hamilelik çatlakları için beslenme programı

Gebelik sırasında bol su içmek, sebze ve meyve tüketimine dikkat ederek kilo alımını kontrolde tutmak hamilelik çatlaklarını azaltmada faydalı olmaktadır. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlaklara daha az rastlanmaktadır.

Hamilelik çatlaklarını azaltmak için beslenme programınızda aşağıdaki besinlere yer verdiğinizden emin olun.

-Besleyici yağlar (tereyağı, zeytinyağı, avokado ve hindistancevizi yağı),
-Sağlıklı proteinler (doğal etler, yabani balık ve deniz ürünleri, organik, kültürlü süt)
-İşlenmemiş, düşük glisemik karbonhidratlar (tatlı patates, organik meyveler).

Hamilelik çatlaklarına karşı cilt bakımı


Hamilelik çatlaklarını azaltmak için günlük cilt bakımınızı ihmal etmemeniz gerekiyor. Cildi fırçalamak ve süngerle yıkamak cildinizi tahriş etmeden ölü derilerin atılması için mükemmel bir yöntemdir.

Aynı zamanda cildi daha fazla kurutabilen sert veya yapay kokulu sabunlardan uzak durun. Özellikle gebeliğin başından itibaren cilt nemini sağlayacak ürünler, 20. haftadan itibaren de doktorunuzun önereceği çatlak oluşumunu engelleyen özel ürünler kullanmak çatlak oluşumunu olabildiğince azaltmaktadır.

Ev yapımı gerilme kremi

İşte evinizde yapabileceğiniz hamilelik döneminde meydana gelen gerilmelere karşı krem…

Bu yatıştırıcı gerilme kremini günde iki veya üç kez göbeğe, göğüslere ve görünür herhangi bir yere uygulayın.

İçindekiler

½ fincan çiğ kakao yağı
¼ fincan çiğ shea yağı
¼ fincan hindistancevizi yağı
1 çay kaşığı E vitamini yağı
2 çorba kaşığı kuşburnu yağı
2 çorba kaşığı tatlı badem yağı
20 damla sardunya veya lavanta uçucu yağı

Yapılışı
Ben mari usulü kakao yağı, shea yağı ve hindistancevizi yağı eritin. yağlar birbirlerine iyice karıştıktan sonra bir cam kaba dökün ve oda sıcaklığına kadar soğutun.
Kalan malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın.
Yağ katılaşana kadar buzdolabında soğutun (yaklaşık bir saat).
Doku buzlu krema haline gelince buzdolabından çıkarın ve el mikseri ile iyice karıştırın.
Ağzı kapalı am bir kavanozu koyun ve serin ve karanlık bir yerde saklayın. (Losyon daha da sertleşecektir.)
Göbeğe ve göğüslere gerektiğinde uygulayın.


Bütün önlemlerin alınmasına rağmen hamilelik çatlakları oluşmuş hastalar tedaviye çatlakların rengi henüz pembeyken başlamalıdır. A vitamini türevi kremler, bazı peelingler, çeşitli lazer sistemleri ile çatlaklarda düzeltme yapılması mümkündür.