Kategoriler
Sağlık

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ve tedavisi


B12 vitamini vücut için oldukça önemli olan vitaminler arasında yer almaktadır. B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediği taktirde sadece yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenleri anlatıyoruz…

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ve tedavisi

B12 vitamini vücudumuz tarafından üretilememektedir, bu nedenle dışarıdan hazır gıda yoluyla alınabilen bir vitamin grubudur. Vücuttaki B12 vitamini eksikliğinin genel olarak nedenlerini incelediğimizde; ilk olarak vücudun B12 vitamini ihtiyaç duyduğu oranda alamaması, ikinci olarak ise vücuda ne kadar çok B12 vitamini alınırsa alınsın bu vitaminin yeterince emilememesinden kaynaklıdır.

Yaşlandıkça, vücudunuzun B12 vitaminini gıdalardan alma yeteneği yavaşlar 40-59 yaşları arasındaki her 100 kadından 4’ü B12 eksikliği bulunmaktadır, daha fazla oran da sınırdadır. B12 vitamini eksikliğinin diğer nedenleri ise daha az et yemek, genellikle tip 2 diyabet veya polikistik over sendromu olan insanlara reçete edilen metformin veya bazı ortak mide ekşimesi ilaçları alanlarda B12 eksikliği daha fazla görülmektedir.

Vücudunuzun DNA ve kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olan, bağışıklık sisteminizi destekleyen ve sağlıklı sinir fonksiyonunu teşvik eden B12 vitamini doğal olarak sadece hayvansal kaynaklarda bulunur. Bunun anlamı, et veya süt yemeyen insanların günde 2,4 mikrogram (mcg) B12 vitamini almaları gerektiği anlamına gelir. Bu oran hamile iseniz 2.6 mcg ve emzirirken 2.8 mcg olmalıdır. Eğer vegan ve ya da vejetaryen bir diyetle besleniyor ve hamile bir kadınsanız bebeğiniz olmadan önce doktorunuzla konuşmanız, böylece bebeğinizin sağlıklı kalması için yeterli miktarda B12 vitamini elde etmeniz için bir plana sahip olmanız gerekir. Yeterli miktarda B12 vitamini olmadan, bebeğiniz gelişimsel olarak gecikebilir ve gelişmesi yeterli seviyede olmayabilir. Çölyak hastalığı ve 50 yaşından büyük yetişkinler gibi sindirim sorunlarına sahip insanlarda aynı zamanda halsizlik, yorgunluk ve sersemlik hissine yol açabilecek emilim problemleri nedeniyle eksiklik açısından risk altındadır.

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri


Özellikle yoğun bir şekilde yorgunluk, hayal görmeler ve depresyon belirtileri B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. 8 saat uyumanıza rağmen öğleden sonraları yine uykunuz geliyorsa, B12 vitamini eksikliği olabilir. Yorgunluk B12 eksikliğinin ilk işaretlerinden biridir. Yorgunluk başka birçok şeyin belirtisi olabilir. Bunun için yorgunsanız B12 eksikliğidir diyerek önemsememezlik etmeyin.

B12 eksikliğinin diğer belirtileri ise baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı, ruh halinde dalgalanmalar, paranoya ve halüsinasyonlar, çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, soluk cilt, dilin şişmesi, diş eti kanaması, kabızlık, ishal, zayıflık, iştah kaybı veya gaz, el ve ayak parmaklarında uyuşma, karıncalanma, kas zayıflığı ve yürüme sorunları, morarma, görme kaybı, hafıza kaybı veya davranış değişiklikleri gibi zihinsel sorunlardır.

B12 vitaminini bolca alabilmek için et, süt, yumurta, ciğer, yumurta ve balıktan muhakkak tüketmek gerekir. Her sabah kahvaltısında ve haftada bir veya iki kez akşam yemeklerinde yumurta, ciğer, balık veya et tüketirseniz B12 vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz.

B12  vitamini eksikliğinin tedavisi 

B12 vitamininin tedavisi eksikliğe, şiddete ve sebebe bağlı olarak değişkenlik arz edebilmektedir. Örnek verecek olursak vücutta çok hafif bir B12 vitamini eksikliği bulunuyorsa sadece beslenme programında değişiklikler uygulanacaktır ve hastaların B12 vitamini açısından zengin gıdalara yönelmesi sağlanacaktır. Ancak beslenmenin de ötesinde tedavi gerektiren durumlarda da ise ağız yoluyla B12 vitamini takviyesi alınması sağlanacaktır.

Eğer ki vücutta meydana gelen B12 vitamini eksikliğinin nedeni sindirim sistemindeki sorundan kaynaklı ise vitamin hapları da bu noktada işe yaramayacaktır. Çünkü hastaya verilen haplarda bulunan vitamin de emilmeden bağırsaklardan geçip gidecektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise hastaya B12 vitamini doğrudan vücuda iğne ile verilmesi yöntemine gidilecektir.