Kategoriler
Kişisel Bakım

Topuklardaki çatlakları giderme yöntemleri


Yaza hazırlandığımız bugünlerde birbirinden şık yazlık ayakkabıları, sandaletleri ve terlikleri giymenin hayalini kurarken ayak bakımını, özellikle de topukları unutmamak gerekir. Yazımızda bahsettiğimiz topuklardaki çatlakları giderme yöntemleri ile hem ayaklarınızın estetik olarak güzel görünmesini sağlayabilir hem de ayak ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz…

Topuklardaki çatlakları giderme yöntemleri

Çatlak topuklar çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Çatlak topuk derisi genellikle uzun süreli ayakta kalmak, rahatsız ayakkabılar giymek, besin eksikliği  ya da enfeksiyonlar nedeniyle
oluşur. Rahatsızlık vermesinin yanı sıra kötü görünümü nedeniyle de pek çok kişi topuk çatlaklarını tedavi etmenin yollarını arar. Aşağıda çatlak topukları önlemek için almanız gereken tedbirleri ve evinizde kolayca uygulayabileceğiniz topuklardaki çatlakları giderme yöntemlerini anlatıyoruz…

1. Rahat ayakkabılar giyin
Günlük hayatlarında çok fazla yürüyen insanların rahat ayakkabı giyilmesi çok önemlidir. Ayaklar rahat olmayan ayakkabıların içindeyken, topuk ve taban arasındaki sürtünme, kolayca enfeksiyona ve çatlaklara neden olabilir. Bu nedenle ayakkabılarınızın topuk kısmının ayağınıza iyice oturduğuna ve parmaklarınızın rahat hareket edip etmediğine dikkat edin.

2. Beslenmenizi değerlendirin
Yetersiz miktarda çinko, Omega-3 ve D 3 vitami alımı topuklarda çatlaklara neden olabilir.

Çinko

Kan tahlilleriniz neticesinde çinko eksikliğine rastlanırsa, çinko içeriği yüksek olan istiridye, sığır eti ve yengeç benzeri gıdaları daha fazla tüketin. Vejetaryenler, çinko almak için fasulye, fındık, yoğurt ve tahıl tohumları tüketebilirler.

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri, sağlıklı ciltler için gereklidir. Bu “iyi yağların” yeterli miktarda alınması cilt hücre zarlarını güçlendirmeye, aynı zamanda vücudun iyileşme, enfeksiyona karşı savunma ve toksinleri atma becerisini geliştirmesine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri için uskumru, ton balığı ve sardalya gibi soğuk su balıklarını tüketebilirsiniz. Vejetaryenler ise keten ve chia tohumu tüketebilirler.

Vitamin-D 3

D vitamini 3 çatlamış topuklarla mücadelede önemli bir bileşendir. Vitamin D 3 bağırsakta birkaç başka besin maddesinin emilmesi için gerekli olan yağda çözünür bir bileşiktir. D 3 günlük dozunu almanız için güvenli güneşe maruz kalmak önerilir. Bunun yanı sıra bu hayati besin maddesi ayrıca bir takviyeden veya yağlı balık, sığır eti karaciğeri, yumurta sarısı ve bazı vitamin takviyeli gıdalar tüketerek küçük miktarlarda da elde edilebilir.


3. Şifalı ayak maskesi
Bazı meyvelerde doğal olarak bulunan enzimler ölü cildi çıkarmak, mantar enfeksiyonuyla mücadele etmek ve topuklarınızı iyileştirmek için de yardımcı olabilir . Örneğin muz, papaya, ananas ve avokado bunlar arasındadır. Bu meyveleri dilimledikten veya ezdikten sonra hasar görmüş cilde sürün. İçine badem, zeytin, jojoba veya hindistancevizi gibi bir yağı da ilave edin.

4. Peeling
Çatlak topukların acısını azaltmak için, öğütülmüş pirinç veya kaba pirinç ununu, bir parça bal ve bir / iki kaşık elma sirkesi ile karıştırarak yaptığınız peeling ile ayaklardaki ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Badem veya zeytinyağını da peelinge ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı duştan sonra bu macun kıvamında peeling ile ovun. Alternatif olarak, ayaklarınızı yarım bardak elma sirkesi konulan suda on dakika bekletin. Ardından ponza taşı ile ovun.

5. Çay ağacı tedavisi
Çay ağacı yağı*, ciltteki mantar ve mikrobik enfeksiyonlar dahil olmak üzere, dermatolojik hastalıkların birçoğu için çok etkilidir. Çatlamış topuklar için de çay ağacı yağı mükemmel bir çözümdür. Yatmadan önce çatlamış topuklara çay ağacı yağı uygulayabilirsiniz.
*Çay ağacı yağı sert olduğundan deriye veya açık yaralara uygulandığında dikkatli olmalısınız. Ayrıca, bu ürünü kullanmadan önce ilgili uyarıları ve önlemleri okuduğunuzdan emin olun.

6. Limon ve zeytinyağı
Ölü derileri yok etmek ve topuktaki çatlakları azaltmak için her gün en az on dakika süreyle hasarlı bölgeleri taze limon kabuğunun iç kısmıyla ovun. Bunun yerine yatmadan önce limon suyu ve zeytinyağı içeren bir ayak nemlendiricisi de kullanabilirsiniz. Bu karışımı ayaklarınızın emmesi için gece yatarken ayaklarınıza çorap giyin.

7. Hindistan cevizi yağı
Besinler ve sağlıklı yağ asitleriyle dolu, Hindistan cevizi yağı hızlı emilir, ayrıca derin ve kalıcı nem sağlar. Ek bir fayda olarak, hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, çatlak topuklarda enfeksiyonun neden olduğu tahrişi gideren anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Kuru ve hasar gören bölgelere soğuk preslenmiş veya ıslak öğütülmüş hindistan cevizi yağı uygulayın ve bir gece boyunca bekletin.

8. Sıcak sudan kaçının
Ayaklarınızın sıcak suya maruz kalması cildinizi kurutarak topuklarınızı daha da kötüleştirebilir. Bu sorunun çözülmesine yardımcı olmak için ayaklarınızı yalnızca ılık suda yıkayın. Hasarlı cildi beslemek için banyonuza organik yağlar veya Epsom tuzları ekleyebilirsiniz. Banyodan veya duştan sonra, zaten tahriş olmuş cildi kesinlikle ovmayın, kendi kendine kurumasını bekleyin. Daha sonra ayaklarınıza nemlendirici sürün.

Yukarıdaki yöntemlerde çatlak topuklarınıza bir nemlendirici uyguladıktan sonra mutlaka pamuklu bir çorap giyin. Böylece uyurken iyileştirici tedavilerin yatağa sürünmesini engeller ve ayaklarınzın ihtiyacı olan nemi daha iyi almasını sağlarsınız.