Kategoriler
Yemek Tarifleri

Ev yapımı limonata tarifi


Yaz sıcaklarında yemekten çok aradığımız şey, bizi serinletecek buz gibi içeceklerdir. İlk akla gelenlerden biri de limonatadır. Bizi çocukluğumuza götüren ev yapımı limonatanın yerini ise hiçbir şey tutamaz. Yazımızda buzdolabında serin serin saklayabileceğiniz adeta klima etkisi yaratacak ev yapımı limonata yapımının inceliklerini anlatıyoruz…

Ev yapımı limonata tarifi

Bir zamanlar sadece tek başına içilirken şimdilerde soğuk ve sıcak içeceklere rakip olan limonata, birçok yemeğin ve tatlının yanına da oldukça yakışmakta.

Serinletici bir içecek olmakla kalmayan limonata güçlü bir antioksidan ve vücudun bağışıklığını korumaya yardımcı bir içecektir. Toksin atıcı olması, sakinleştirici özelliği, böbrek taşı oluşumunu ve mide bulantısını önlemesi limonatanın diğer faydaları arasındadır. Yalnızca tansiyon hastalarının tansiyon düşürücü özelliği nedeniyle limonata tüketimine dikkat etmeleri gerekir. İşte ev yapımı limonata tarifimiz..


Ev yapımı limonata için gerekli malzemeler 10 adet limon, iki su bardağı toz şeker, iki su bardağı sıcak su, bir litre soğuk su, yarım demet nane ve bir su bardağı kırık buz.

Limon kabuklarını bir kaba rendeleyin. Üzerine şeker ilave ederek elinizle iyice ovun. Ardından üzerine sıcak su döküp şeker eriyinceye kadar karıştırın. Kabuğu rendelenmiş dört adet limonu ortadan ikiye kesin ve suyunu sıkın. Kalan limonları küçük parçalar halinde dilimleyin.
Limon suyuna rendelenmiş limon kabuklarını, limon parçalarını ve ayıkladığınız nane yapraklarının yarısını ekledikten sonra tüm limonların suyu çıkana kadar yoğurun. Limonata özünü süzgeçten geçirin ve buzdolabında soğuttuktan sonra suyla karıştırıp üzerine kırık buz ve nane yapraklarını ekleyip servis yapın.