Menu


Deodorant lekeleri nasıl çıkarılır?


Sıcak günlerin başlamasıyla birlikte özen gösterilmesi gereken hususlardan biri de deodorant kullanımıdır. Deodorantların faydası tartışılmaz fakat özellikle yazın terle birlikte karıştığı zaman  kıyafetlerde oluşturdukları lekeler can sıkıcı olabilmekte. Yazımızda renkli ve beyaz kıyafetlerdeki deodorant lekeleri ile baş etme yöntemlerinden bahsediyoruz…

Deodorant lekeleri nasıl çıkarılır?

Daha çok siyah tişört, gömlek ve elbiselerin koltuk altında oluşan deodorant lekeleri genellikle doğrudan çamaşır makinesinde yıkanarak çıkmaz. Lekeleri sıvı deterjan veya suyla karıştırılmış toz deterjan döküp yarım saat bekledikten sonra makinede normal programda yıkayarak çıkarmak mümkün olabilir. Fakat makinede yıkamak için yeterli zaman veya imkânınız olmadığı durumlarda  ancak aşağıda anlattığımız yöntemlerle renkli ve beyaz kıyafetlerdeki deodorant lekelerinden kurtulma şansınız olabilir.

Renkli kıyafetlerdeki deodorant lekeleri nasıl çıkarılır?


  1. Bir kapta ılık su ve deterjanı karıştırarak lekeli bölgeyi temizleyin. Ardından ılık su ile durulayın.
  2. Yıkamak için yeterli zamanınız yoksa lekeli alanı amonyak ve su karışımına batırılan pamuk ile silin. Yalnız renkli kıyafetlerin solmaması için amonyak ve su oranı yüzde 50 olarak ayarlanmalıdır.
  3. Renkli kıyafetlerdeki deodorant lekelerini temizlemek için diğer bir yöntem de bir kovada ılık su ve kalın tuzun karıştırılarak lekeli kıyafetin bu suda yarım saat bekletilmesi ve ardından ılık su ile durulanmasdır.
  4. Bir kapta yüzde 50 oranda sirke ve su karıştırıldıktan sonra deodorant lekesi olan kıyafet bu karışımda 1 saat kadar bekletilirse leke ve izlerin tamamen yok olduğu görülecektir. Kıyafetin sirke kokmaması için ılık suyla durulamadan önce yumuşatıcı karıştırılmış suyla hafif çalkalamanız yeterli olacaktır.

Beyaz kıyafetlerdeki deodorant lekeleri nasıl çıkarılır?


  1. Bir kovada ılık su, deterjan ve çamaşır suyunu karıştırdıktan sonra beyaz kıyafetin lekeli alanını bu karışım ile yıkayın. Sonrasında ılık su ile durulayın.
  2. Renkli kıyafetlerde olduğu gibi beyaz kıyafetlerdeki deodorant lekelerini çıkarmak için de amonyak kullanabilirsiniz. Fakat amonyağın su ile karıştırılmasına gerek yoktur. Lekeli bölgeyi amonyağa batırılan pamuk ile silmeniz  lekenin kısa sürede kaybolmasını sağlayacaktır.
  3. Beyaz kıyafetlerdeki deodorant lekeli bölgeyi oksijenli su ile ovduktan sonra ılık su ile durulayarak kolayca temizleyebilirsiniz.
  4. Deodorant lekelerini beyaz kıyafetlerden çıkarılmak için, bir kapta yüzde 50 oranında alkol ve su karıştırın. Bu karışıma batırdığınız bir parça pamukla lekeli alanı silin ve daha sonra hiç vakit kaybetmeden ılık su ile durulayın. Aksi halde alkol kıyafetin dokusuna zarar verebilir.

Unutulmaması gereken bir nokta da deodorant lekelerinden kurtulmak için kullanılan yöntem hangisi olursa olsun, kıyafetin lekeli bölgesinin asla ve asla ütülenmemesi gerektiğidir. Aksi halde leke kıyafetin iç dokusuna işler ve çıkarması çok daha zor olur.