Rahim kanseri tanısı ve tedavisi


Genellikle 50-60 yaş grubu kadınlarda ortaya çıkan rahim kanserinin tedavisi, rahatsızlığın evresi ve hastanın genel sağlık durumuna göre şekilleniyor. Erken tanı, ultrasonda rahimde şüpheli bir miyom veya benzeri farklılıklar görülmesi halinde konulabiliyor. Yazımızda rahim kanseri tanısı ve tedavisi hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Rahim kanseri tanısı ve tedavisi

Sık görülen jinekolojik kanserler arasında yer alan rahim kanseri, rahmin iç yüzeyini kaplayan dokuda ortaya çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde sık görülen bu kanser türü, erken tanı konulduğunda tedavi edilebiliyor.

Genellikle 50-60 yaş grubu kadınlarda ortaya çıkan rahim kanserinde hücresel değişimi başlatan etken net olarak bilinmese de, ailesel geçiş söz konusu. Hastalığın en belirgin bulgusu ise vajinal kanama. Bu nedenle menapoz öncesi ya da sonrasında, beklenmeyen en ufak kanamalarda dahi hekime başvurmak önem taşıyor. İlerleyen evrelerde vajinal akıntı, ele gelen kitle, şiddetli bel ve kasık ağrıları da belirtilere ekleniyor. Hastalığın tanısı, rahim mukozasından alınan örnekle konuyor.

Rahim ağzı kanseri, taramayla önceden tespit edilebiliyor ve önlenebiliyor. Rahim kanseri söz konusu olduğunda ise tarama kısmının rahim ağzı kanserindekine benzer bir karşılığı bulunmuyor. Erken tanı ise ancak rahim ultrasonda  kontrol edildiğinde şüpheli bir miyom veya benzeri farklılıklar halinde konulabiliyor.


Rahim kanserinin tedavisi; evreye, hastanın genel sağlık durumuna ve çocuk isteyip istememesine göre şekilleniyor. Tedavide; cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormonal tedavi ya da hepsinin kombinasyonu uygulanıyor. Ameliyat hem kanserli dokuyu almaya hem de evrelemeye yardımcı oluyor. Küçük kesilerle yapılan minimal invaziv, laparoskopik ve robotik cerrahiyle gerçekleştirilen operasyonlarda yüksek başarı elde ediliyor. Radyoterapi ise hastalığın serviks, derin miyometrium, vajina ve vulvaya yayılması halinde devreye giriyor. Eğer kanser ileri evredeyse ve nüks durumu varsa bu kez kemoterapi bir tedavi seçeneği olarak öne çıkıyor.

Bu hastalık kansere döndükten sonra doğrudan cerrahi tedavi uygulanıyor. Ardından tümörün işaret ettiği yaygınlık ya da saldırganlık gibi belli kriterlere ek olarak radyoterapi verilebiliyor. Bazen de hastalık çok erken evredeyse, çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda lokal olarak tümörün temizlenmesi yoluna gidiliyor. Tedavi yönteminin hasta ile doktoru arasında konu üzerinde tartışılarak alınması önem taşıyor.

Rahim kanseri tedavisini etkileyen faktörler


Hiç çocuğu olmayan ama çocuk isteyen kadınlarda tümör çok erken evrede başlangıç düzeyinde ve lokal yayılımlı ise rahmin bütünlüğünü bozmadan, doğurganlığı koruyucu tedavi yöntemi öne taşıyor. Sonrasında hızlandırılmış tekniklerle doğumun gerçekleşmesi, ardından da vakit kaybetmeden cerrahi gerekiyor. Bu hastalarda laparoskopik, robotik veya açık cerrahi tercih edilebiliyor. Bu grubun haricinde kalan tüm hastalarda ise cerrahi olarak rahmin alınması yolu tercih ediliyor.