Evde klima temizliği nasıl yapılır?


Yazın yaklaşmasıyla birlikte kısa zaman sonra sıklıkla kullanmaya başlayacağınız klimalarınızın sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin ve bakımını yapmanın tam zamanı. Klima temizliğinin ve bakımının önemine değindiğimiz yazımızda, evde klima temizliği için izlenmesi gereken yolları da adım adım anlatıyoruz…

Evde klima temizliği nasıl yapılır?

Günümüzde evlerin vazgeçilmezi haline gelen klimalar, hem ısınma amaçlı hem de yaz sıcaklarında serinleme amaçlı kullanılmaktadır. Her mevsim kullanılan klimalarda kullanım sıklığına bağlı olarak genellikle 6 ay ila 1 yıl içerisinde kötü kokular oluşabilmektedir. Bu kokular için zaman kaybetmeden önlem alınmaması ise sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir.

Klimaların kullanıldıkça koku yaymalarının sebebi, uzun süre kullanılan klimaların filtrelerinde biriken partiküllerdir. Kötü kokuların oluşmasını önlemek veya mümkün olduğunca geciktirmek için klimanın bulunduğu odalarda sigara içilmemeli, dumana sebep olabilecek eylemler gerçekleştirilmemeli, ayrıca klimanın olduğu mekanlar düzenli olarak havalandırılmalıdır.


Doğru klima temizliği nasıl yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz önlemler klimanın filtresinin kirlenmesini ve koku yapmasını geciktirse de klimaların yoğun kullanıldıkları dönemlerde en az 2 haftada bir temizlenmesi gerekmektedir.

Evde klima temizliği için sırasıyla aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz;


  • Klimanızın kullanma talimatlarında belirtildiği şekilde kapağını açıp ön filtresine erişin.
  • Filtreyi dikkatlice yerinden çıkararak küvetinizde veya lavabonuzda deterjan ya da temizlik maddesi kullanmadan sadece soğuk suyla nazikçe yıkayın.
  • Ardından imkanınız varsa güneşte ya da uygun bir ortamda kurumaya bırakın.
  • Daha detaylı bir temizlik için filtrenin arkasındaki klima bölgesini elektrikli süpürgesini orta şiddette çalıştırarak fırça ağzı ile yine nazikçe süpürün.
  • Kuruyan filtreyi yine kullanma talimatına uygun olarak yerine takıp klimanızı kullanmaya devam edin.

Evinizde yapacağınız bu basit temizliğin yanı sıra yılda bir kez klimanızın yetkili firmasına teknik temizliğini yaptırmanız, klimanızın tam performans çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır