Kategoriler
Temizlik

Çizik parke onarımı


Ahşap parkeler şık görünümünün yanı sıra sağladığı ısı tasarrufu ve su geçirmez özelliği bulunan çeşitleri sayesinde sıklıkla tercih edilir. Fakat maalesef üzerindeki mobilyalar veya evde kontrol edemediğiniz çocuklar ve evcil hayvanlar nedeniyle de kolayca çizilirler. Parkelerin üzerinde meydana gelen küçük çizikleri kendiniz de onarabilirsiniz. Yazımızda çizik parke onarımı için kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsediyoruz…

Çizik parke onarımı

Süpürge ve paspas
Ahşap zemini en kolay temizleme yöntemi yumuşak bir süpürge veya paspas kullanmaktır. Günlük yapacağınız bu temizlik kir ve tozları yok ederek ahşabın çizilmesini önler. Parkeleriniz fazla kirli veya tozluysa da paspası çok hafif nemlendirerek temizliğini yapın. Alternatif bir temizlik yöntemi içinse bir çay poşetini demledikten sonra bu suya birkaç damla çay ağacı yağı ilave ederek karışımı bir sprey şişesine koyun ve parkelerinize sıkın. Daha sonra kuru paspas ile üzerinden geçin.

Mikrofiber bez
Parkelere yiyecek veya içecek döküldüğünde zaman kaybetmeden silmeniz gerekir. Silemediğiniz takdirde lekeyi nemli bir mikrofiber bezle hafifçe ovun. Deterjan kullanmayın ve silerken çok bastırmayın. Son olarak başka bir bezle kurulayın.

Fırçalama
Parkelerde oluşan daha inatçı lekelerden veya topuklu ayakkabı izlerinden kurtulmanız gerekiyorsa, daha çok üretan kaplamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış fırçalama pedlerinden yararlanabilirsiniz. Balmumu zemin kaplamasını ince çelik yün veya zımpara kağıdıyla hafifçe fırçaladıktan sonra, silebilir ve yeniden mumlayabilirsiniz.


Ceviz
Ahşap parkelerdeki küçük çizikleri yarıya bölünmüş, kabuklu bir cevizin yağını sürerek birkaç saniye içinde gizleyebilirsiniz. Diğer bir bir alternatif ise öğütülmüş nemli kahve kullanmaktır.

Buz
Parkelerinize sakız, boya kalemi gibi kolay yok edemeyeceğiniz malzemeler bulaştıysa üzerine buz dolu plastik torba yerleştirerek birkaç dakika bekleyin. Ardından elinizle sakızı veya boyaları çıkarmaya çalışın. Elinizle çıkmazsa tahta kaşık gibi aşındırıcı olmayan bir aleti kullanabilirsiniz. Kalanları da parkeyi mum emici kağıtlarla kapladıktan sonra üzerinden sıcak bir ütü geçerek çıkarabilirsiniz.

Sabun
Parkedeki problemli noktaya  yüksek miktarda kostik içerikli bir sabun sürün. Daha sonra durulayın ve kurutun.

Zeytin veya hindistancevizi yağı
Ahşap zeminlerde kullanacağınız zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar, yüzeyleri hem yumuşatır hem de parlatır.  Ayrıca bu yağlara birkaç damla uçucu yağ eklerseniz hoş bir koku verir. Yeni yağlanmış zeminin birkaç saat kurumasını bekleyin.