Kategoriler
Çocuklar

Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler


Bebeğinizin zamanını en fazla geçireceği yerlerden biri bebek arabasıdır. Bebeğiniz için arabasının rahatlığı önemliyken siz ebeveynleri içinse kullanım kolaylığından güvenliğine kadar bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. İlk defa bebek arabası alacakların kafasındaki onlarca soruya yanıt olarak hazırladığımız mini rehbere göz atarak bebek arabası seçiminizde doğru
kararı verebilirsiniz.

Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Güvenlik

Satın alacağınız bebek arabasına karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli detayların başından güvenliği gelir. Frenlerinin sorunsuz olarak çalışması ve bebeğinizin frenlere hiçbir şekilde müdahale edemeyecek olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde birazcık eğim hiç istemediğiniz olayları beraberinde getirebilecektir. Bunun yanında güvenlik kemeri istediğiniz şekilde ayarlanabilir ve bebeğe zarar vermeyecek bir yapıda olmalıdır.

Katlanabilirlik

Katlanamayan bebek arabası olmasa da bu konuda dikkat edilmesi gereken başka detaylar vardır. Örneğin bebek arabasını almadan önce katlandığı zaman arabanıza sığıp sığmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Eğer katlandığı zaman sizin için fazla yer kaplıyorsa üç tekerli bebek arabaları almanız daha doğru olabilir.

Ayrıca kolay katlanıp katlanmadığı da önemlidir. Yalnız olacağınız zamanlar için tek başınıza hem bebeğinizi tutup, hem de arabayı katlayıp katlayamayacağınızı test edin.


Konfor

Bebeğinizin konforu için bebek arabasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar lastiklerin darbelere karşı sağlamlığı, koltuğun ayarlanabilir olması, kumaşın sağlıklı ve hava alır yapıda olması, güneşe, yağmura ve rüzgara karşı bebeğinizi koruyabilecek şekilde üretilmesidir.
Bu hususlar bebek arabası ile yolculuklarınızın hem bebeğiniz hem de sizin için kolay ve huzurlu geçmesini sağlayacaktır.

Ağırlık

Bebeğinizi tek başına dışarı çıkarmak istediğiniz zamanlarda hem bebeğinizi hem de bebek arabanızı idare etmek durumunda kalacağınızı unutmayın.Bu nedenle alacağınız arabanın çok fazla ağır olmamasına dikkat edin.

Hareket kabiliyeti 

Bebek arabasını her zaman geniş ve düz alanlarda kullanmayacaksınız. Yeri gelecek kalabalık arasında gezeceksiniz, yeri gelecek engebeli kaldırımlardan inip çıkacaksınız. Bu yüzden alacağınız arabanın kolay manevra yapabilmesi oldukça önemlidir.

Portatiflik

Bebeğiniz ilk 6 ayda yatar vaziyette olacak fakat daha sonrasında oturur pozisyona geçeceği için alacağınız arabanın bunun için uygun olup olmadığını kontrol edin.

Ayrıca bebek arabasının kumaş bölümlerinin kolayca çıkarılarak yıkanabilmesi de diğer bir önemli ayrıntıdır.

Aksesuarlar

Alacağınız bebek arabasının mamaları, biberonu, bezleri ya da bunları koyacağınız çantayı  koyabileceğiniz yeterli ve güvenli alanı olup olmadığı önemlidir. Buna ek olarak güneşten ve yağmurdan korumak için ek aksesuarları da mutlaka olmalıdır.