Evinizde yetiştirebileceğiniz sebzeler


Dalından kopararak güvenle yediğimiz taze sebze ve meyvenin yerini hiçbir şey tutamaz. Özellikle de kendimiz yetiştirmişsek kokusuna ve tadına doyum olmaz. Şehirde yaşayanlar için bahçede meyve ve sebze yetiştirme imkanı zor olsa da bu imkanı olmayanlar balkonlarında ya da evlerinin içinde bile sebze ya da meyve yetiştirebilir. Yazımızda evinizde yetiştirebileceğiniz sebzeler ve yetiştirme yöntemlerinden bahsediyoruz.

Evinizde yetiştirebileceğiniz sebzeler

Unutmayın ki kolayca ulaşabileceğiniz taptaze organik ürünler tüketmek sağlık açısından da çok önemlidir. İhtiyacınız olan  birkaç saksı, biraz toprak, güneş ışığı ve suyla kendi küçük çiftliğinizi kurmaya hazır mısınız?

Nane

Nane, ferahlatıcı ve kendine has aromasıyla yeri doldurulamaz bir bitkidir. Salatalara kattığı eşsiz lezzetin yanında sağlığa, özellikle de mideye çok iyi gelir.
Nane yetiştirmek için güneşe ihtiyacınız yok. Dolayısıyla herhangi bir mevsimi beklemeye gerek kalmadan mutfağınıza yerleştireceğiniz bir saksının tabanını taşlarla kaplayın. Böylelikle suyun dipten sızmasını engelleyerek mümkün olduğu kadar toprağı nemli tutabilirsiniz. Üzerine yeteri kadar toprak koyun. 1 gece önceden suda beklettiğiniz tohumları fazla derine gömülmeyecek şekilde yaklaşık 5- 7 mm kadar derine ekin. Can suyunu toprağı fazla çamur yapmadan ve tohumları yüzeye çıkartmadan verin. Ortamın sıcaklığına bağlı olarak püskürtmeli bir şişeyle her gün ya da 2 günde bir sulayın. 2 haftaya kadar filizlenen nanelerinizi büyüdükten sonra dalından kopararak afiyetle yiyebilirsiniz. Nanenin arı ve çeşitli böcekleri de mutfağınızdan uzak tutacağını da ayrıca hatırlatalım.

Roka

Salatalara kattığı harika tat sayesinde, özellikle de balık yenen sofralarda söğüş olarak sıkça yerini alan rokayı da evde yetiştirmeniz çok kolaydır. Ocak ve şubat aylarında ekilmesi gereken roka, serin ve fazla güneş almayan bir yere ihtiyaç duyar. Sığ bir saksıya ve sıkı olmayan toprak yeterlidir. Torf  olan toprak olursa daha iyi olur. Saksıya doldurduğunuz toprağa tohumları serpiştirin. Tohumların direkt ışıkla temasını kesmek için üzerine 2 cm kadar toprak atın. Eğer tohumlar ışık görürse çimlenmez. 3-4 günde bir püskürterek sulama yapın ve tomurcuklanmasını bekleyin. Tomurcuklanmanın hızlı olmasını istiyorsanız saksının üzerini streç film ile sarabilirsiniz. Normalde 15-20 gün süren tomurcuklanmayı, bu yöntemle 1 haftada  görebilirsiniz. Yapraklar büyüdüğünde se afiyetle yiyebilirsiniz.

Maydanoz

Yemeğe, salataya verdiği tadın yanı sıra sağlığımıza da verdiği yararlar çok fazladır. C vitamini içeriği, ağız kokusu giderici özelliği, yara iyileştirme, böbrekleri temizleme gibi sayısız faydası vardır. Bunun için mutlaka evimizde her daim olmazsa olmazdır. Ekim için mayıs ayının başları uygundur. Diğer bitkiler gibi kuru toprağa ekilmez. Toprak mutlaka nemlendirilmelidir. Günde 2-3 saat mutlaka güneş ister. Yetişmesi uzun sürdüğünden çıkmadı diye hemen ümidi kesmeyin. Dibini taşla kapladığınız saksınıza turba yosunu ve toprağı bir arada koymanız gerekir. Nemlendirdiğiniz toprağa tohumları serpiştirdikten sonra üzerini kapak toprağı ile kapatıyoruz. Güneşin olmadığı saatlerde her gün sulayabilirsiniz. Spreyli bir şişe ile sulama yapmanız önerilir. Tohumlar yeşerinceye kadar devam edin. Keserek kullanacağınız maydanozların tadı marketten aldıklarınıza kesinlikle benzemeyecektir.


Taze soğan

Evde kokusu olabileceğinden mutfak penceresi önünde yetiştirmeniz daha iyi olacaktır. Buzdolabında bile çok keskin bir kokuya sebep olan taze soğanı gerçekten taze taze tüketmeniz bu sayede de mümkün. Taze soğanı yetiştirmek için 2,5 lt lik herhangi bir plastik şişenin tepesini keserek boru şekline getirin. Kuru soğan ya da yahnilik soğan kullanarak elde edeceğiniz taze soğanlar için adet sayısına göre şişenin gövdesinde delikler açın. Kat kat yapılacak işlem için; sişenin dibine önce 3 – 4 cm kadar toprak serdikten sonra soğanları kenarlara düzenli bir şekilde çepeçevre dizin. Soğanların başlarına denk gelecek şekilde delikler açın. Sonra üzerini 5 cm kadar toprak doldurun. Toprağı çok sıkıştırmamaya özen göstererek aynı işlemi sırasıyla en tepeye gelinceye kadar tekrarlayın. Toprağın en üstüne ise baş kısımları kesilmiş soğanları toprağa dik olarak koyun. Bu şekilde bir saksıya yerleştireceğiniz şişeyi sulayın. Toprak kurumadan sulama işlemini tekrarlamanız durumunfa 1 hafta sonra yeşillenen soğanlar yemeye hazır olacaktır.

Domates

Yemeklerin bir numaralı lezzet katanı olmasının yanında salatalarda ve kahvaltılarda mutlaka masada aranan domates,  en çok kullandığımız sebzelerin başında gelir. Domates yetiştirmek için tercihen içleri biraz çekirdekli olan bahçe domatesi yani içleri biraz çekirdekli olanlar işinizi görebilir. Çapı 50 cm az olmayan bir saksıya yarıya kadar torf toprak doldurun. Bir domatesin baş ve arka tarafını kesip atarak halka halka yarım santim kalınlığında kesin. Toprağa yan yana yerleştirin. Üzerine 2 cm kalınlığında toprak sererek sprey şişeyle can suyu verin. Güneş gören bir yerde tutacağınız saksını gün aşırı sulayın. Çimlenmeye başlayan domatesin birkaç haftaya kadar yenecek duruma geleceğini göreceksiniz.

Biber

Biber en az soğan kadar elimizin altında olmasını istediğimiz bir sebzedir. C vitamini açısından zengin olması ve içerdiği çeşitli mineraller bakımından da önemli bir besin kaynağıdır.  Biberi yetiştirmek diğerlerine göre zahmetli olsa da salatalara taze taze doğrandığında elinizle yetiştirdiklerinizin tadının farkına varacaksınız. Biberin içinden çıkan tohumları 1 gün boyunca suda bekletin. Eskiden pamukla fasulye yetiştirdiğimiz gibi nemli bir peçetenin ortasında ışık görmeyen kapalı bir kapta çimlendirin. Çimlendikten sonra toprağa ekebilmeniz için büyükçe bir saksıya ihtiyacımnız olacak. Bunun sebebi ise bitkinin kısa boylu olmaması ve daha çok biber alabilmek. Yarının biraz üzerinde toprak bulunan saksımıza koyduğumuz çimlenen tohumlarımızı yine toprakla kapatın. Can suyu verdikten sonra, gün aşırı sulayın. Kısa zamanda büyüyen biberlerinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Zencefil


Zencefil, çorba, kek ve kurabiyelere kattığı lezzetin yanında soğuk algınlığının tedavisinde mucizevi etkiye sahip bir bitkidir. Zencefil, tropikal iklimde yetişmesinden dolayı nemi sever. Bu yüzden gevşek toprakta, özellikle suyun kolayca uzaklaşabileceği yerde yetişir. Kısmen gölgede olması istenir.  Ekim yapacağınız saksının çapı minimum 40 cm olsun. Bitkinin kökünde tümsek oluşturulan yerler 4 -5 cm kadar kesilerek derine dikim yapın. Her gün düzenli sulayın ve filizlenmesini bekleyin. Kök oluşunca topraktan kendiliğinden çıkmaya çalışır. Çıkan zencefilnden ayıracağınız kökler ile yeni zencefiller oluşturabilirsiniz.