Çöp kutusu kokusu nasıl giderilir?


Her gün birbirinden farklı birçok artığı attığımız çöp kutularının kötü kokmaları doğaldır. Ayrıca kötü kokan bir çöp kovası sadece kokusuyla rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda sinek, böcek hatta fareler için bile bir cazibe merkezi haline gelebilir. Bunu engellemek için alacağınız bazı önlemlerle çöp kutusu kokusunu azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak mümkün.

Çöp kutusu kokusu nasıl giderilir?

Özellikle mutfakta kullandığımız çöp kutularının kokusu meyve, sebze çöplerinin ve yemek artıklarının döküldüğü yerler olduğu için rahatsızlık yaratır.  Yazımızda çöp kutusu kokusu nasıl giderilir sorusuna yanıt olarak dört pratik yöntemden size bahsediyoruz…

Karbonat

Sihirli değnek etkisine sahip olan karbonat, çöp kutusu kokusunu gideren çareler arasında da yine listenin bir numarasında. Bunun için çöp kutunuzun dibine serpeceğiniz bir miktar karbonat ile kötü kokuları emerek yok etmesini sağlayabilir hatta yeniden oluşmasını engelleyebilirsiniz. Sabahtan çöp kovasının içine döktüğünüz bir miktar karbonat, akşama kadar tüm kokunun yok olmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak çöp kutunuzu içine işlemiş kokulardan arındırmak için karbonatla iyice ovabilirsiniz. Çöp kovalarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra da dibine yine karbonat dökebilir ve hafta boyunca nemi ve kokuyu emmesini sağlayabilirsiniz.

Çamaşır suyu

Bazen kokulara ve mikroplara karşı daha etkili bir savaşçıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir durumda çamaşır suyuna başvurabilirsiniz. Çamaşır suyu bakterilerden kurtulmak içine en faydalı temizleyicidir.


Çamaşır suyu sert ve etkili bir temizlik maddesi olduğundan yararının yanında bilinçsizce kullanılması durumunda bazı zararları olabilir. Bu nedenle çamaşır suyunu sulandırarak ve dikkatli bir biçimde kullanın. Çamaşır suyunu kullanırken havayı çok fazla solumamaya çalışın veya mümkünse maske kullanın. Ayrıca çamaşır suyu kullandığınız ortamı mutlaka havalandırın.

Kedi kumu

Kedi kumu da kötü kokularla mücadelede etkili malzemelerden biridir. Kedi kumu, çöp kutusundaki nem ve kokuların ortama yayılmasını engelleyecektir. Karbonat uygulamasında olduğu gibi kedi kumunu da çöp kovanızın dibine serperek kötü kokuları yok edebilir ve hafta boyunca çöp kovanızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Her hafta bu kumu değiştirmeniz gerekeceğinden bu yöntemi maliyetli bulabilirsiniz fakat piyasadaki  ucuz kedi kumlarının da yeterli olacağından şüpheniz olmasın.

Kurutma makinesi kağıdı

Kurutma makinesi kağıtları ülkemizde yeni yeni yaygın olmaya başlasa da, kötü kokularla mücadelede en yakın yardımcımız olmaya aday. Sadece bir tane kurutma makinesi kağıdını çöp kovasının dibine sererek kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Hatta yeni olmasına bile gerek yok. Kurutma makinenizde kullanmış olduğunuz kağıtları da kullanabilir böylece ekstra maliyete katlanmış olmazsınız


Ancak eski bir kağıt kullandığınızda, eğer çöp kovanız ve çöp poşeti arasına yerleştirirseniz, bu kağıtlar nemden dolayı ıslanıp kuruduktan sonra çöp kovanızın tabanına yapışabilir ve ayırmak zor olur. Eğer çöp kovanız kötü durumdaysa, yeni bir kağıt kullanmanız daha iyi olur.