Jaluzi temizliği nasıl yapılır?


Pratik kullanımları sayesinde evlerde ve özellikle de ofislerde tercih edilen jaluziler gizli toz merkezleridir. Bu yüzden sık sık temizlenmesi gerekir. Yazımızda jaluzi temizliği için gayet kolay ve pratik bir yöntemi sizlere anlatıyoruz…

Jaluzi temizliği nasıl yapılır?

Jaluzilerin tozlandığının çok farkında olmayabilirsiniz. Oysa gerçek çok farklıdır. Çünkü jaluziler pencere önünde ya da ofisler gibi kalabalık mekanlarda kullanıldıkları için çok fazla toz toplarlar. İŞte jaluzilerde biriken bu tozlardan kurtulmak için adım adım jaluzi temizliği…


  1. Adım: Tozunu alın

Bu adımda jaluzinizin tozunun ortadan kaldırın. Önce jaluziyi indirin ve aralarını açın, ardından tozunu alın. Bunun için bir mikrofiber bez veya elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

  1. Adım: Temizleme

Eşit miktarlarda su ve sirkeyi karıştırın. Bir sprey şişesinin içine doldurun ve jaluzilerin üzerine sıkın. Eğer jaluziler veya silinebilir perdeler çok kirli ise o zaman içine dörtte bir çay kaşığı oranında bulaşık deterjanı da koyabilirsiniz Eski pamuklu bir çorabı elinize geçirin ve jaluzilerin aralarını elinizle silin. Eski çorap yerine mikrofiber bez de kullanabilirsiniz. Jaluzi üzerinden tüm kir ve tozların kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.


  1. Adım: Pencere ve çerçeveler

Jaluzilerin temizledikten sonra yukarıya kaldırın. Hazırladığınız solüsyonu pencerenin çerçevesine de sıkın. Böylece penceredeki tüm kir ve tozları yok etmiş olacaksınız. Ardından jaluzileri aşağıya indirin ve temizliğin tadını çıkarın.