Humuslu ve pastırmalı enginar tarifi


Tam da mevsimindeyken tadı damağınızda kalacak farklı bir lezzet olan humuslu ve pastırmalı enginar tarifi ile karşınızdayız. Enginarın sadece lezzeti ile değil aynı zamanda sağlığa, özellikle de karaciğere, olan yararları nedeniyle de şu dönemde mutlaka tüketilmesi gereken bir sebze olduğunu unutmayın…

Humuslu ve pastırmalı enginar tarifi

Humuslu ve pastırmalı enginar tarifi için kullanacağımız malzemeler 500 gram nohut, bir çay kaşığı kimyon, bir çay kaşığı tuz, bir çorba kaşığı tahin, 50 gram pastırma, 50 gram tereyağı, bir çay kaşığı toz kırmızı biber ve dört adet enginar.


Yapımı için nohutu bir gece önceden ıslatın. Enginarları limonlu suda haşlayıp süzün . Nohutu ayrı bir kapta haşlayıp süzün ve blenderden geçirerek püre haline getirin. İçine kimyon, tuz ve tahini ekleyip iyice karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın.


Haşlanmış enginarları servis tabağına alıp üzerine humusu yerleştirin. Pastırmayla süsleyin. Diğer taraftan tavaya tereyağını alın. Tereyağı eriyip kızdıktan sonra üzerine toz kırmızı biberi serpin. Karıştırıp tavayı ocaktan alın. Tereyağlı sosu kaşıkla enginarlı humusun üzerine gezdirerek döktükten sonra servis yapın.