Kategoriler
Sağlık

Kilo almadan nasıl sigara bırakılır?


Sigara içen birçok insan sigarayı bırakmak istemesine rağmen kilo alma korkusuyla bu isteğini gerçekleştirmekten kaçınmaktadır. Aslında sigarayı bırakmanın faydaları kilo alma riskinden çok daha önemli hatta hayati bile olabilir. Fakat birçok sigara bağımlısı bunu bilmesine rağmen sigara içmeye devam eder. Yazımızda kilo almadan nasıl sigara bırakılır ile ilgili sigara bağımlılarının kafalarındaki sorulara yanıt veriyoruz.

Kilo almadan nasıl sigara bırakılır?

Çoğu kişi stres ve baskı ile baş edebilmek için sigara içtiğini söyler. Ancak aslında sigaranın içinde bulunan nikotin uyarıcı ve ağır bağımlılık yaratıcı bir maddedir. Sigara içenler muhtemelen sigara sayesinde daha iyi hissettiklerini düşüneceklerdir ancak bu yanıltıcıdır. Çünkü aslında sigara içmediklerinde nikotin ihtiyacından dolayı kötü hissettiklerinden, ardından içilen sigara o an için durumu düzeltecek ve içenin iyi hissettiğini düşünmesini sağlayacaktır.

Sigarayı bırakınca neden kilo alınıyor? 

Aslında, sigara içilmediğinde ortaya çıkan yoksunluk belirtileri ve sigara açlığı; uyarılma, gerilimde azalma, alışkanlık, sigarayı yakma ve ağza koyma davranışları ile aile ve sosyal ortamlarda sigara kullanımı, sigaranın kültürel anlamı, günlük etkinlikler ile sigara ilişkisi gibi faktörler sigara kullanımının sürdürülmesinde önemli rol oynarlar.

Sigara tiryakilerinin sigara içmek için birincil bahanelerinden biri de sigara içerek zayıf kaldıklarını düşünmeleridir. Bu çok da yanlış değildir. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaya neden olan iki faktör vardır:


  1. Çoğu zaman sigara alışkanlığı yeme ile yer değiştirdiği için daha çok yemek yenilir. Sigarayı bırakınca tat alma ve koku alma duyusu daha iyileşeceğinden tatlı yiyecekler daha cazip hale gelir.
  2. Nikotin vücutta kaloriyi yakma hızını artıran bir maddedir. Dolayısıyla sigarayı bırakınca vücudun kalori yakma hızı da yavaşlar.


Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için bir takım önlemler alarak bu dönemi kolayca atlatmak mümkün. Bu önlemlere bakarsak…

  1. Mutfakta sadece düşük kalorili yiyecekler bulundurun. Sigara bağımlılığı daha çok ağıza bir şeyler koyma alışkanlığıdır. Sigara yerine yüksek kalorili yiyeceklere yönelirseniz fazla kilolardan kaçamazsınız. Bu yüzden az kalorili yemekleri, meyve ve sebzeleri tercih edin.
  2. Bol su için. Su tüketimi doygunluk hissi verir ve böylece daha az yemenizi sağlar. Ayrıca, sigara içme isteği uyandığında hemen bir bardak su için. Bu sizi sigaradan uzaklaştırır.
  3. Lifi yüksek gıdalar tercih edin. Lifli gıdalar iştahı azaltmaya yardımcı olur ve daha uzun süre doygunluk hissi verir.
  4. Daha küçük porsiyonlar tüketin. Daha küçük tabaklar ve bardaklar kullanmak, daha az yemek yemenizi sağlar.
  5. Düzenli egzersiz yapmaya başlayın. Egzersiz, kalori yakmanıza ve sigara içme isteğinize karşı savaşmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak, fiziksel aktivite stres seviyesini düşürür ve bağımlılıkla mücadelede etkilidir.