Kategoriler
Temizlik

Ev yapımı yağlı leke çıkarıcı


Kıyafetlerimizde veya eşyalarımızda istemeden meydana gelen yağlı lekeler oldukça can sıkıcıdır. Yağ lekeleri çoğu zaman çamaşır makinasında çıkmaz, kimyasal leke çıkarıcılar ise kumaşın renginin solmasına ya da yıpranmasına neden olur. Peki bu lekeleri kimyasal leke çıkarıcılar yerine ev yapımı yağlı leke çıkarıcı ile çıkarmaya ne dersiniz?

Ev yapımı yağlı leke çıkarıcı

Lekelenmiş giysilerinizi temizlemek için makinaya atıp lekenin çıkmasını beklemek veya kimyasallardan oluşan leke çıkarıcıları kullanmak yerine ev yapımı leke çıkarıcınızı kullanabilirsiniz.

Leke çıkarıcıyı evinizde olması muhtemel üç malzemeyi birleştirerek yapabilirsiniz. İhtiyacınız olacak malzemeler 1 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı, 1 çorba kaşığı kabartma tozu veya karbonat ve 1 çorba kaşığı oksijenli su.


Yapımı için sıvı bulaşık deterjanı, kabartma tozu ve oksijenli suyu küçük bir kapta karıştırarak pürüzsüz bir macun oluşturun. Temiz bir sünger veya diş fırçası kullanarak bu macunu lekeye sürün  ve kirli bölgeyi hafifçe ovun.

Leke çıktıktan sonra giysinizi her zamanki gibi yıkayın ve kuruması için asın. Yağ lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Eğer hassas bir kumaş üzerindeki lekeyi çıkarmaya çalışıyorsanız leke çıkarıcıyı önce kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmeniz gerektiğini unutmayın.