Çocuklar diş hekimine ne zaman gitmeli?


Sağlıklı ağız ve diş yapısının temeli, düzenli diş hekimi kontrolleriyle atılıyor. Uzmanlar, çocuğun ağzında beliren ilk dişten itibaren altı ayda bir diş hekimine gidilmesini öneriyor. Yazımızda Çocuklar diş hekimine ne zaman gitmeli? sorusunun cevabını detaylı olarak ele alıyoruz.

Çocuklar diş hekimine ne zaman gitmeli?

Ömür boyu sağlıklı bir ağız ve diş yapısı için çocukları diş hekimi muayenesine götürmek gerekiyor. Diş hekimi ziyaretlerinin ağızda kendini gösteren ilk inci tanesi ile başlaması gerekiyor. İlk diş çıktıktan sonra da her altı ayda bir düzenli diş hekimine götürmek gerekiyor.

Ağızda çıkan ilk diş yumuşak dokuda barınamayan bakteriler için sert, üzerinde çoğalmaya uygun bir yapı oluşturuyor. Ardından da çürük ortaya çıkıyor. Bu nedenle bebeklik çağında diş hekimine gidilmesi, sonraki yıllarda sağlıklı bir ağız yapısı için atılması gereken ilk adım.

Ebeveynlerin çocuklarının ilk dişinden itibaren kullanılacak fırça, macun, ve ağız temizleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Genellikle  altıncı aydan itibaren ağızda dişler çıkmaya başlıyor ve süt dişleri ortalama 2,5-3 yaşında tamamlanıyor. Bu dönemde bir diş hekimi muayenesi büyük önem taşıyor. Çünkü sadece diş fırçalamanın yeterli geldiği dönem kapanıyor. Beraberinde diş ipi kullanmak da gerekiyor. Çünkü bu dönemde ara yüzde yani iki diş arasında oluşan çürüklerle sıklıkla karşılaşılıyor.

Ancak bebeklikten çocukluğa geçen bir çocuk diş fırçası ya da diş ipi kullanamayacağı için, burada asıl görev anne babalara düşüyor. Çocuk fırçayı eline alıp oyunla karışık dişlerini fırçaladıktan sonra  bir yetişkinin bu işlemi tamamlaması gerekiyor.


Fluor ile çürüğün önüne geçiliyor

Diş bakımının sonraki yaşlarda çıkan diğer evresi de azı dişlerinin üzerinin kaplanarak doldurulması yani fissür örtücüler. Dişlerin üzerinde var olan derin oluklar, diş bakımı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, anatomik yapısından dolayı tam olarak temizlenemeyebiliyor. Dolayısıyla bu bölgelerde çürükler oluşabiliyor. Bu işlem çiğneme becerisini etkilemiyor. Aynı dönemde dişlere fluor uygulaması da başlıyor. Koruyucu uygulamalar içerisinde fissür örtücülere ek olarak fluor uygulamaları da bulunuyor. İnternette dolaşan yanlış ve eksik bilgiler nedeniyle ebeveynlerin fluora karşı temkinli davranabiliyor. Klinikte hekim tarafından altı ayda bir yapılan fluor uygulamalarının çocuklara bir zarar vermiyor hatta çürüğün önüne geçmek için mutlka vurgulanması gerekiyor.

Altı-yedi yaşlarında ilk kalıcı dişler ağızda görülmeye başlıyor. Söz konusu değişim süreci 12-13 yaşına kadar sürüyor. Yani süt dişleri ve kalıcı dişler yaklaşık altı-yedi yıl ağız içerisinde beraber bulunuyor. Bu nedenle altı yaş sonrasında, özellikle de kalıcı dişler çıkmadan önce çürüklerin tedavi edilmesi önem taşıyor.

Rutin kontroller sorunları ortaya koyuyor


Ağızda çene ya da dişe bağlı sorunlar altı aylık rutin diş hekimi kontrollerinde fark edilebiliyor. Bir çocuğun ileride ortodonik diş tedavisi görüp görmeyeceği daha bebeklikten, ilk dişler çıkmaya başladığında belli oluyor. Eğer dişler çok sık, yan yana dizilmişse sonraki yıllarda  çıkan yeni dişler yeterli yere sahip olmadıkları için çarpık olabiliyor. Böyle durumlarda diş tellerine ihtiyaç duyuluyor.