Seramik kupalardaki lekeler nasıl çıkarılır?


Gün içerisinde içtiğiniz çay ve kahveyi aynı kupayla içiyorsanız zamanla içinde yıkamayla çıkmayan lekeler meydana gelir. Bu lekelerden kimyasal temizleyiciler yerine evde doğal malzemelerle hazırlayacağınız bir karışımla kolayca kurtulabilirsiniz. Yazımızda seramik kupalardaki lekeler için hazırlayabileceğiniz karışımın formülünü veriyoruz.

Seramik kupalardaki lekeler nasıl çıkarılır?

Seramik kupalarda oluşan lekeler bulaşık makinasında bile çıkmaz . Çıkması için sert kimyasallar kullanarak ovmanız gerekir. Çamaşır suyu kullanmak sık başvurulan bir yöntemdir ancak gıda maddelerini koyduğumuz eşyaların çamaşır suyu ile teması gerçekten çok zararlıdır. Bunun yerine doğal malzemelerle hazırlayacağınız bir karışımla bu lekeleri temizlemek mümkün.

Seramik kupalardaki lekeleri temizlemek için basit 3 malzemeye ihtiyacınız var.
-1 çorba kaşığı karbonat
-1/2 fincan beyaz damıtılmış sirke
-1/2 fincan ılık su

Karışımdaki miktarlar değiştirilebilir,  sadece eşit miktarda su ve sirke kullanmanız yeterlidir.


Öncelikle bir çorba kaşığı karbonatı bardağınızın içine koyun. ½ su bardağı sirke ve ½ su bardağı ılık sudan oluşan bir solüsyon yapın ve bunu lekelenmiş alanın tamamını kaplayacak şekilde kupanın içine boşaltın.


Bu karışımı yaklaşık 2 saat kadar bardağınızın veya kupanızın içinde bekletin. İhtiyaç duymanız halinde daha uzun süre bekletebilirsiniz. Ardından bir bezle nazikçe ovun ve son olarak durulayın.