Kategoriler
Kişisel Bakım

Göz renginizi ortaya çıkaran renkler


Göz renginizi ortaya çıkaran renkleri giymenin temelinde karşıt renklerin uyumu mantığı bulunmaktadır. Yani göz renginizin tam tersi renklerde kıyafetler seçmek gözlerinizi belirginleştirir. Aslında bunun tam tersi de geçerlidir; giysinizi göz renginizle aynı tonlarda seçmek gözlerinizi belirginleştirmenin diğer yoludur. Yazımızda göz renginizi ortaya çıkaran renkler hangileri bunlardan bahsedeceğiz…

Göz renginizi ortaya çıkaran renkler

Mavi gözlüler 

Hiç aklınıza gelmemiş olabilir ama turuncu renk tonları giyerek mavi gözlerinizin etkinliğini artırabilirsiniz. Turuncu ve mavi, renkler arasında birbirinin tamamlayıcısı veya tersidir. Mavi tonlarda giysiler de mavi gözlerinizi belirginleştirir. Dolayısıyla turuncudan mandalina rengine, maviden kobalt mavisine kadar her rengi giyebilirsiniz.

Yeşil gözlüler 

Zümrüt renkli bir bluz giymenin yanı sıra yeşil gözlerinizi mor gölgelerle belirginleştirebilirsiniz. Mavi ve turuncu renklerinde olduğu gibi, yeşil ve mor da birbirinin tamamlayıcısıdır; iki renk diğeriyle en büyük kontrastı sağlar. Koyu yeşil gözleriniz varsa, lavanta, portakal veya orkide renklerini giymeyi deneyin. Patlıcan moru gibi koyu tonlar ise özellikle soluk yeşil gözleri ortaya çıkarır.

Kahverengi gözlüler 

Kahverengi gözleriniz varsa biraz daha şanlısınız. Kahverengi bütün ana renklerin karışımı olduğu için nötr kabul edilir. Bu yüzden sayısız seçenek sizi bekliyor. Ama özellikle kırmızı, turuncu ve bordo gibi sıcak tonlar kahverengi gözleri ortaya çıkarır; parlak mavi, patlıcan ve pırıltılı yeşil renkleri de gözlerinize dikkatleri toplar.


Gri gözlüler

Kahverengi gibi, gri de tarafsız olarak kabul edilir. Gri gözler, siyah giysilerle harika görünür. Işık ve karanlık kontrastı gözlerinizin rengini açar. Ayrıca, genellikle gri gözlerde yeşil veya mavinin bir tonu bulunur; dolaysıyla bu göz renklerinin uyum kuralları da geçerli olur.

Ela gözlüler

Ela gözleriniz varsa yeşil ve kahverengi gözlü kişilerin seçeneklerini uygulayabilirsiniz. Ayrıca mor, yeşil, kahverengi veya turuncu gibi birçok farklı renkte kıyafetle gözlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Siyah gözlüler

Tıpkı kahverengi ve gri gibi, siyah da tarafsız olarak kabul edilir. Siyah gözlere sahipseniz beyaz, gri veya siyah gözlerinizi ortaya çıkarır . Gümüşten odun kömürüne kadar herhangi bir tonda kıyafetle de gözlerinizi daha belirginleştirebilirsiniz.