Kaşlar ve kirpikler için hint yağı


Yağlar, yıllardan beri kadınların güzellik reçetelerinde sıklıkla kullanılır, ancak genellikle göz ardı edilenlerden biri hint yağıdır. Hint yağı anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu muhteşem özellikleri hint yağını herhangi bir güzellik reçetesi için eşsiz hale getirir. Kaşlar ve kirpikler için hint yağı, saçların uzamasını teşvik etme özelliğiyle mükemmel bir etkiye sahiptir. İşte hint yağının diğer mucizeleri ve kullanım şekilleri…

Kaşlar ve kirpikler için hint yağı

Saç derisi

Özellikle kış aylarında zorlu hava koşullarından zarar gören cildinizde ve saç derinizde pullanma meydana gelebilir. Hint yağının içeriğindeki yağ asitleri saç foliküllerine nüfuz ederek kafa derisinin  nemlendirir; böylelikle saç derisindeki pullanmayı önler. Yoğun özelliğinden dolayı hint yağının nüfuz etmesi zor olabilir, bu nedenle en iyi faydayı elde etmek için hint yağını jojoba yağı ve hindistan cevizi yağı gibi yağlarla karıştırarak uygulaması kolay ve daha faydalı bir maske hazırlayabilirsiniz.

Kaşlar ve kirpikler

Hint yağı, kaş ve kirpiklerin uzamasını teşvik etmek için birçok güzellik reçetesinde yaygın olarak kullanılır. Yağda bulunan risinoleik asit ve omega 6, kan dolaşımını artırdığı için saç uzaması için harika bir etkiye sahiptir. Uygulama için cildi temizledikten ve nemlendirdikten sonra gece yatarken doğrudan kaş ve kirpiklerinize temiz bir rimel fırçasıyla az miktarda sürebilirsiniz.

Küçük mantar enfeksiyonları

Hint yağı anti-mantar özelliyle, küçük mantar enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılabilir. Hint yağının içeriğindeki kepeğe neden olan bakterileri öldüren risinoleik asitin anti-bakteriyel özelliği vardır. Kullandığınız saç maskesinin içine hint yağı eklemeyi unutmayın.


Cilt bakımı

Cildinizi derinden nemlendirmek için hint yağıyla evde tamamen doğal özelliklere sahip bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Cildinizi besleyen bu harika maske için hint yağını çok miktarda E vitamini içeren badem yağı ve jojoba benzeri yağlarla karıştırın.


Dikkat etmeniz gereken noktalar

Hint yağı sivilce tedavi edici değildir, ancak yağdaki anti-inflamatuar özelliklere bağlı olarak lekelerin ve yara izlerinin giderilmesine yardımcı olabilir ve anti-bakteriyel özelliği deride bulunan bakteri öldürmeye yardımcı olabilir.