Avokadonun cilde faydaları


Bu küçük yeşil meyvede glutatyon denen bir madde bulunmaktadır ve bu madde en güçlü antioksidanlardan, toksin arındırıcılardan biridir. Bu yazımızda avokadonun cilde faydaları hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Avokadonun cilde faydaları

Glutatyon bakımından zengin olan avokado, vücudunuzu tehlikeli oksitlenmiş yağlardan arındırır ve hücre hasarına neden olabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Avokado aynı zamanda fitonutrient bakımından da zengindir -bunlardan biri kolesterolün kan tarafından emilimine engel olan beta-sitosteroldür. Çoğu insan yağlı olduğu için avokadodan uzak dururr, ancak avokadodaki yağ makul miktarda tekli doymamış yağlardandır- ki bu tür yağlar da pürüzsüz ve sıkı bir cilt için gereklidir.

Bunun yanı sıra avokadonun besin değeri de yüksektir. Vücudunuzun diğer sebze ve meyvelerde bulunan alfakaroten, betakaroten ve likopen gibi besin emilimini artırır. O nedenle salatalarınızda iyi yağ kullanmaya özen gösterin ve cildinizin güzelleşmesini istiyorsanız içine bir adet avokado ekleyin.


Orta boy olgun bir avokadonun yarısı 630 kilojoule gelmektedir ve içinde 15 gram tekli doymamış yağ vardır. Avokadoda muza oranla daha fazla potasyum bulunmaktadır ve iyi birer betakaroten, E vitamini, C vitamini, folik asit ve önemli bir cilt vitamini olan biotin kaynağıdır.

Cildiniz için haftada birkaç kez yarım avokado tüketmelisiniz.Yarım avokadoyu ezip tam tahıl gevreğinin üzerine ya da esmer çavdar ekmeğinin üzerine koyun. Bir avokadoyu yeşil salatanın içine küp şeklinde doğrayın ve içine bir miktar ceviz ekleyin.


Biotin, yağ sentezi için gerekli bir vitamindir -vücudunuzdaki yağın üretilmesi  için gerekli inşa bloklarını bir araya getiren asetil Co-A carboxylase enziminin işini yerine getirebilmesi için gereklidir. Biotin eksikliği ciddi deri hastalıklarına sebep olabilir. Avokadoyla beraber domates, soya fasulyesi, tam tahıllar ve yumurta sarısı gibi besinler güçlü biotin kaynaklarıdır.