Obezite bebek sahibi olmayı zorlaştırıyor


Kanser ve kalp hastalıkları gibi önemli sağlık sorunlarının arasında yer alan obezite, insanları birçok açıdan olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlar, sistemik hastalıklara yol açabilen bu sorunun, anne olmanın önündeki en önemli engellerden biri olduğuna inanıyor ve şu noktada buluşuyor; obezite bebek sahibi olmayı zorlaştırıyor.

Obezite bebek sahibi olmayı zorlaştırıyor

Obezite, son yılların en çok konuşulan sağlık problemleri arasında yer alıyor. Kişinin kilosunun boyunun karesine oranlanmasıyla hesaplanan vücut kitle indeksi (VKİ) ile saptanan tabloya göre, VKİ 25-29,9 arası fazla kilolu, VKİ 30 ve üzeriyse obez olarak tanımlanıyor. Obezite, fiziksel görünümün yanı sıra beraberinde getirdiği hastalıklar açısından da büyük önem taşıyor. Diyabet, insülin direnci, kalp-damar hastalıkları gibi sorunlara yol açıyor ve çocuk sahibi olmanın yolunu tıkayabiliyor. Birçok araştırma artmış VKİ ile gebe kalmadaki zorluğun ilişkilendirildiğini, çoğunlukla da sorunun yumurtlama yumurtlama bozukluğuna bağlı olduğunu gösteriyor. Yumurtlama zorluğunun temelinde de Polikistik Over Sendromu yatabiliyor. Yumurtlama problemi olmasa bile kilolu kadınlarda kilo arttıkça kendiliğinden gebelik elde etme şansı azalıyor ve gebe kalma süresi uzuyor.

Obezitenin hamile kadınlara etkisi

Kötü geçirilen veya sonuçlanan gebelik süreçleri üzerine yapılan çalışmalar, obezitenin bu duruma direkt bir etkisi olup olmadığı konusunda netlik kazandırmıyor. Öte yandan obezite ve diyabet arasındaki ilişkinin kötü gebelik sonuçlarına neden olduğu düşünülse de şeker metabolizması normal olan obez kadınlarda da aynı tablonun görülmesi nedeniyle, artmış risk olduğuna dair kanıtlar bulunuyor. Bu şartlar altında obezite bir risk faktörü olarak öne çıkıyor. Obezite ile ilişkilendirilen kötü gebelik sonuçları; gebelik süreci, doğum ve lohusalık dönemleri olarak üç grupta incelenebiliyor. Gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği, gebelik şekeri, erken doğum, miyat aşımı ve ölü doğum vakalarına daha sık rastlanıyor. Doğumda ise sürecin uzaması, eyleme yardım sıklığı, yırtıklar, omuz takılması, sezaryen oranı, anesteziye bağlı sorunlar ve tromboemboli daha fazla görülüyor. Lohusalıkta ise doğum sonrası kanama, ateş, enfeksiyon oranı artıyor, kilo vermek zorlaşıyor. Emzirmenin başlaması ve devamlılığı da obezlerde daha güç oluyor.


Hamilelikte alınması gereken ideal kilo miktarı

İlk muayenede hesaplanan VKİ’ye göre tüm gebelikte alınması uygun görülen kilo ve haftalık ortalama kilo artışı belirleniyor. Örneğin tekiz gebelikler için VKİ 18,5 ve altı olan anne adaylarının toplamda 12,5-18 kilo, VKİ 18,5-24,9 olanların 11,5-16 kilo, VKİ 25-29,9 olanların 7-11,5 kilo, VKİ 30 ve üzeri grup için de 5-9 kilo olması öngörülüyor.

Hamilelikte kilo alımı kontrolü


Anne adaylarının ilk muayenesinde VKİ’nin belirlenmesi, buradaki gruba göre toplam ve haftalık kilo alım hedeflerinin saptanması, uygun diyet ve egzersiz programlarının hazırlanması gerekiyor.  Gebeliğin sakınılacak bir durum olarak algılanmaması önem taşıyor. Aksine yaşam tarzı değişikliği yapmak için en ideal dönem olarak sayılıyor. Çünkü gebenin hiç olmadığı kadar çok tıbbi hizmete ulaşma imkanı oluyor. Kilo kontrolü açısından hem düzenli egzersizin hem de diyetin bir arada yapılması gerekiyor. Gebelerde kilo dışında bir sorun yoksa aerobik ve güçlendirici egzersizler de öneriliyor.