Doğum sonrası işe geri dönüş


Bu dönem artık çalışan annelerin çoğunun izninin bitip işe geri dönmeye hazırlandıkları bir dönemdir. Birlikte geçirdiğiniz bunca zamandan sonra bebeğinizi geçici olarak da olsa, bir başkasına emanet etmek elbette hiç de kolay değildir. Doğum sonrası işe geri dönüş, her anne için sancılı olsa da unutmamanız gereken artık sizi dünyalara değişmeyecek bir bebeğe sahip olduğunuz ve aranızdaki bağın her şeyden kuvvetli olduğudur…

Doğum sonrası işe geri dönüş

İşe geri dönüş sürecinde hepsinden önemlisi olumlu bir tavır içinde olmanızdır. Bebeğinize eve geldikten sonra onu görmekten ne kadar büyük mutluluk duyduğunuzu söyleyin. Belki söylediklerinizi anlamayacaktır ama duygularınızı hissedecektir.

İşe geri dönüş süreciyle birlikte, yeni bir programa ve düzene mümkün olduğu kadar yumuşak bir geçiş yapabilmek için şu aşağıdaki önerilerin bazıların deneyebilirsiniz.

Suçluluk duygusundan kurtulun
Bebek sahibi olduktan sonra işe geri dönmek yeni anne olmuş çoğu kadının duygularını paramparça eder. Ama bir işte çalışmak demek, kötü bir anne olmak demek değildir. İşinizin getireceği yüklerle baş etmeyi ve işte kurduğunuz ilişkileri özlemenizde de bir kötülük yoktur.

Patronunuzla konuşun
Esnek çalışma saatleri, evden çalışma veya yarı zamanlı çalışma gibi konuları patronunuzla konuşmayı deneyebilirsiniz.


Beslenme düzeninde olacak değişiklikler konusunda planlı olun
Bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız ve işe döndükten sonra da devam etmeyi düşünüyorsanız, çalıştığınız yerde sütünüzü pompayla çekebileceğiniz temiz bir özel oda ayarlayın.İşe başlamadan 2 hafta kadar önce evdeki emzirme düzeninizi değiştirin. İşe gitmeden önce ve işten döndükten sonra emzirip gün içinde de sütü pompayla sağabileceğiniz şekilde yeni bir düzen oluşturun.  Bebeğinizin uyum sağlamasını kolaylaştırmak için gün içinde başka biri veya bebeğinize bakacak kişi, depoladığınız anne sütünü biberonla bebeğinize içirsin.

İşe hafta ortası başlayın
Mümkünse işe hafta ortalarında başlayın ki ilk haftanız çabucak geçip gitsin.

Düzenli olun
Günlük bir yapılacaklar listesi oluşturun. Yapılması gerekli olanları, bekletebileceklerinizi ve tamamen vazgeçebileceklerinizi listeleyin.

Sürekli temas halinde olun
Bebeğinizin nasıl olduğunu öğrenmek için bebeğin bakıcısını arayın. Bakıcıdan gün içerisinde bebeğinizin fotoğrafını çekip göndermesini ya da görüntülü konuşma yapmayı isteyebilirsiniz. İş yerinizdeki masanızın üzerine bebeğinizin en sevdiği fotoğraflardan birini koyun.


B planlarınız olsun
Bebeğinizin hastalanması durumunda veya herhangi bir iş gününde bakıcı müsait olmadığı takdirde neler yapabileceğinizi bilin. O gün işe mi gitmeyeceksiniz, yoksa bir arkadaşınızdan ya da yakınınızdan bebeğe bakmasını mı isteyeceksiniz gibi soruların yanıtlarını önceden hazırlamış olun.