Kategoriler
Kişisel Bakım

Sivilce ve akne izlerini giderme yöntemleri


Sivilce ve akne problemi yaşayanların kullandıkları krem ve ilaçların içeriğindeki ağır kimyasallar bazı yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca tedavinin ardından genellikle sivilce ve aknelerin izleri kalır. Bu izlerden kurtulmak için doğal çözümlere başvurabilirsiniz. Yazımızda doğal ürünlerle sivilce ve akne izlerini giderme yöntemleri nelerdir sorusunun yanıtını veriyoruz…

Sivilce ve akne izlerini giderme yöntemleri

Aloe Vera
Çiçeğinin yaprağındaki taze aloe vera jeli, hem yara hem de ciltteki akne izlerinin iyileşmesini sağlayabilen çok güçlü bir vitamin kaynağıdır. Aloe vera cildinizin daha yumuşak ve canlı görünmesini sağlayan harika bir nemlendiricidir.

Akne izlerini gidermek için aloe vera yaprağının küçük bir parçasını koparıp dış etini soyduktan sonra çıkan jeli hafifçe cildinize masaj yapın. Jelin etkisini gösterebilmesi için yıkamadan önce en az otuz dakika bekletin.

Karbonat
Karbonatın sahip olduğu yüzlerce beceriden biri de yaraları iyileştirmeye yardımcı olmaktır.  Birkaç çay kaşığı karbonatın içine macun kıvamına gelene kadar su ekleyin. Bu karışımı yara izlerinin bulunduğu bölgeye sürerek masaj yapın. Uygulamadan sonra birkaç dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayıp jojoba, hindistancevizi veya zeytin yağı gibi iyi bir doğal nemlendirici uygulayın. Bu madde gözeneklerin temizlenmesini sağlar ve daha fazla lekenin oluşmasını engeller. İstediğiniz sonucu elde emek için düzenli olarak günde bir kez bu işlemi yapın.


Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan cevizi yağı şifalı doğal nemlendiriciler arasında başı çekenler arasındadır. Bir çay kaşığı organik çiğ hindistan cevizi yağını elinize alarak eritin. Ardından uyguladığınız bölgeye masaj yaparak cildinizin yağı emmesini sağlayın ve yüzünüzü yıkamayın. Çünkü vitaminler ve esansiyel yağ asitleri durdukça cilde sağlık katmaya ve iyileştirmeye devam edecektir.

Salatalık
Cilt sorunlarını gidermede en faydalı doğal ürünlerden biri olan salatalık, A vitamini, C vitamini ve magnezyum içerir. Salatalık cildi nemlendirmedeki başarısının yanında sivilce ve akne izlerini de iyileştirir. Bunun için kestiğiniz birkaç dilim salatalığı cildinizdeki sorunlu bölgenin üzerine koyun ve yaklaşık otuz dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın. İstediğiniz sonucu elde edene kadar her gün bu işlemi tekrarlayın.

Bal
Yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olan diğer bir doğal nemlendirici de baldır. Yüzünüzdeki izlerin üzerine az miktarda çiğ balı sürerek masaj yapın. Ayrıca, gözeneklerinizin temizlenmesi için iki çorba kaşığı bal başına bir çay kaşığı tarçın ekleyerek karıştırın. Bu yöntemi sık sık uygulayın.

Limon
Limon suyu, izleri gidermek, iyileşmeyi teşvik etmek ve cildi yeniden canlandırmak için kullanılan doğal bir alfa-hidroksi asittir (AHA). Bir organik limon suyunu küçük bir kaba koyun. Cildiniz hassassa limonu su ile seyreltin. Pamukla cildinizin üzerine uygulayın ve kuruduktan sonra cildinizi yıkayın.

Patates suyu
Vitamin ve mineral açısından zengin patates, cildi iyileştirici etkiye sahip mükemmel bir doğal üründür. Sivilce ve akne izleri için birkaç ince dilim patates keserek izlerin bulunduğu bölgeye doğrudan uygulayın. Alternatif olarak, daha kalın dilimleri kesebilir veya suyunu da sürebilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için patates suyunun en az on beş dakika deri üzerinde kalmasını sağlayın ve sonra sıcak suyla durulayın. Bu işlemi günde bir kez uygulayabilirsiniz.

E Vitamini
Akne izlerini iyileştirmek için  E vitamini kullanmanın en kolay yolu, bir jel kapsülünü delerek içeriğini parmağınızın ucuna sıkmaktır. Bu yağı doğrudan cildinize uygulayabilir veya aknenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için günlük nemlendiricinize karıştırabilirsiniz.