Peynirli açma tarifi


Pastanelerin ve fırınların demirbaşı olan açma, mis gibi kokusuyla ve yumuşacık hamuruyla bizi kendine hayran bırakır. Çocukluğumuzun en güzel hatıralarından biri olan bu enfes kokuyu evinizde yaratarak ev halkını ve misafirlerinizi kendinize hayran bırakmak istemez misiniz? Cevabınız evet ise aşağıda paylaştığımız peynirli açma tarifi tam size göre…

Peynirli açma tarifi

Peynirli açma tarifi için gerekli malzemeler 500 gram (dört su bardağı) un, 50 gram margarin, 200 gram beyaz peynir, iki çorba kaşığı şeker, bir çorba kaşığı kaşığı kuru maya, bir çorba kaşığı tuz, 1.5 su bardağı ılık su, üzeri için iki yumurta sarısı, bir çorba kaşığı çörek otu, içi için de 150 gram margarin.

Oval bir kaba dört su bardağı unu koyun. Unun ortasını açarak 1.5 su bardağı ılık su, 50 gram margarin, bir çorba kaşığı maya, bir çorba kaşığı şeker ve bir çorba kaşığı tuzu ekleyin. Tüm malzemeyi hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Hamuru yoğurmak için gerekirse hamur yoğurma makinesi de kullanabilirsiniz. Hamuru tezgah üzerine alarak bir miktar un ile toparlayın. Toparladığınız hamurun üzerine kuru ve beyaz bir tülbent sererek 15 – 20 dakika dinlendirin.

Yeteri kadar dinlenmiş ve mayalanmış hamuru 10 eşit parçaya bölün ve küçük oval toplar haline getirin.Hamurların üzerine elinize bastırarak yassılaştırın ve ortalarına birer tatlı kaşığı margarin ve peynir yerleştirin. Hamuru margarin ve peynir içinde kalacak şekilde rulo haline getirin. Hamurun üzerine tülbent sererek 5 – 10 dakika daha dinlendirin.


Rulo haline getirdiğiniz hamurları tezgahın üzerinde un serperek uzatın ve daha sonra ikiye katlayarak burgu şekline getirin ve uçlarını birleştirin. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisinin üzerine yerleştirin. Hamurların üzerine fırça yardımıyla iki yumurta sarısı sürün ve üzerine çörek otu serpin.


Tepsiye yerleştirdiğiniz hamurları 15 dakika kadar dinlendirin. Açmaları önceden 180 derece ısıtılmış fırına yerleştirin. Yaklaşık 20 – 25 dakika pişmesini bekledikten sonra fırından çıkarın. Terchinize göre ılık veya soğuk servis edin.