Aspirinle yapılan bakım kürleri


İlaç deyince zihinlere yerleşmiş en yaygın terimlerden biri kuşkusuz aspirindir. Aspirinden genellikle ağrı kesici olarak faydalansak da saç bakımından ayak bakımına kadar yani bir nevi tepeden tırnağa vücudumuzla ilgili birçok bakım küründe de aspirin kullanılıyor. Bu yazımızda aspirinle yapılan bakım kürleri hangileri bunlardan bahsediyoruz.

Aspirinle yapılan bakım kürleri

İşte aspirin ile yapabileceğiniz bakım kürleri ve faydaları…

Saç renginizi korur

Özellikle yazın güneş, deniz ve havuzdaki klorun etkisiyle saçların rengi açılır. Boyalı saçlar için hoş olmayan bu durumu önlemek için aspirin kullanabilirsiniz. Ilık bir bardak suyun içine 6-8 tane aspirin koyarak eritmesini bekleyin. Bu çözeltiyi saçlarınıza sürün ve iyice ovalayın. 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Böylelikle gönül rahatlığıyla güneşe çıkabilir, deniz ve havuza girebilirsiniz.

Sivilcelerinizi kurutur


Sivilceler ergenlik döneminde çoğu kimse için sıkıntı yaratabilir. Hatta ergenlikten sonra bile dönem dönem sivilcelerle baş etmek durumunda kalabilirsiniz. İşte böyle durumlarda aspirinin iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz. Yüzünüzün herhangi bir yerinde sivilce çıkacağını hissetmeniz durumunda tek bir aspirini kırdıktan sonra biraz su ile macun haline getirin ve sivilce çıkacak yerin üzerine sürün. Bu müdahale hem kızarıklığı hem de acıyı alır. Sivilce çıkmaya devam edersea bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Kepek sorununu çözer

Kepek, saç derisiyle ilgili bir sağlık problemi olmakla birlikte görüntüsüyle de bu problemi yaşayan kişileri oldukça rahatsız eder. Siz de bu kişilerden biriyseniz saçınızı yıkamadan önce iki aspirini kırarak toz haline getirin. Saçınızı şampuanladıktan sonra  aspirin tozunu saçınıza dökün ve şampuanla karıştırın. 1-2 dakika beklettikten sonra saçınızı durulayın. Yalnız kullandığınız şampuanın kremli olmamasına dikkat edin. Kısa zaman sonra saçınızdaki kepeklerin azalmaya başladığını göreceksiniz.

Sert nasırları yumuşatır


Yazının giriş bölümünde aspirinin tepeden tırnağa bedeninize yararları olduğundan bahsetmiştik. Ayaklarınızın sertleşen bölümlerini veya nasırlarınızı da aspirin yardımıyla yumuşatabilirsiniz. Bunun için 5-6 aspirini toz haline getirdikten sonra, yarım kaşık limon suyu ve biraz su ekleyerek hamur kıvamına gelmesini sağlayın. Sertleşen bölümlere veya nasır üzerine bu hamuru sürün ve ardından ayağınızı hava almayacak şekilde kapatın. Karışım ayağınızda 10 dakika kaldıktan sonra ponza taşı ile sorunlu bölgeleri ovun. .