Kategoriler
Çocuklar

Bebekle seyahate çıkarken dikkat edilmesi gerekenler


Bebekle seyahat etmek biraz planlama ve çoğu zaman da çok sayıda valiz gerektirir. Hazırlık aşamasında birçok detayı düşünmeli ve tedbirli olmalısınız. Bebekle seyahate çıkarken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında hazırladığımız bu rehber, gönül rahatlığıyla bebeğinizle seyahate çıkabilmeniz için en büyük yardımcınız olacak…

Bebekle seyahate çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizle yolculuğa çıkmak, hele de bu yolculuk uçağa binmeyi, gece yatısına kalmayı ve farklı saat dilimlerine seyahat etmeyi içeriyorsa, biraz planlama gerektirir. Yolculuğu planlarken bebeğin günlük düzenini ve seyahat sırasında onun günlük ihtiyaçlarını karşılamak için neler yapabileceğinizi gözden geçirin.

Bebeğinizin biyolojik saatine dikkat edin

Bebeğiniz erken kalkan bir bebekse, sabah erken uçmayı ve yolculuk sırasındaki aktiviteleri sabaha koymayı düşünebilirsiniz. Bebeğinizin gündüz uykusu ve beslenme saatlerini göz önünde bulundurup seyahat sırasında günlük programını bozmadan nasıl yürütebileceğinizi düşünün. Eğer farklı bir saat dilimine yolculuk yapıyorsanız, bebeğin yeni uyku ve beslenme düzenine alışmasının zaman alacağını unutmayın.


Gerekli eşyaları yanına almak

İşe her zaman ihtiyaç duyacağınız bebek bezi çantasını toplamakla başlayın. İçine bezleri, ıslak mendilleri, pişik merhemini ve bez değiştirme örtüsünü koyun. Bebeğinizi mamayla besliyorsanız, yanınıza mama, biberon ve biberon emzikleri alın. Seyahat süresince yetecek kadar, hatta rötarlar olursa diye biraz fazla mama alın. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bir battaniye ve emzirme örtüsü de işinize yarar. Bebeğiniz emzik emiyorsa, yanınıza en az bir emzik alın.

Ne olur ne olmaz diye, bez torbasının içine bebek için bir iki yedek giysi, kendiniz için de bir tişört koymanızda daima yarar var. Olur da seyahat sırasında hemen bir çöp kovası bulamazsınız diye yanınıza kirli bezler için tek kullanımlık kirli bez torbası ve seyahat boyu bir el antiseptiği almak da doğru olur.

Bebeğinizin giysilerini bavula koyarken, gideceğiniz yerin hava durumunu, bebeğinizin genelde günde kaç kez giysi değiştirmeye ihtiyacı olduğunu ve gideceğiniz yerde çamaşır makinesi ve çamaşır kurutucusu kullanma imkanınızın olup olmadığını göz önünde bulundurun. Bebeğiniz yeni ortamında kendini rahat hissetsin diye yanınıza minik oyuncaklar ve beyaz gürültü sesleri çıkaran makine gibi bir takım onu rahatlatacak eşyalar alın. Eğer otelde kalacaksanız, önceden telefon edip odaya bir beşik koyup koyamayacaklarını sorun. Eğer koyamayacaklarsa, yanınıza katlanabilir bir beşik almanız gerekecektir. Uçağa getirdiğiniz biberon malzemelerinin yanı sıra yolculuğun geri kalan kısmı için ne gibi temizlik malzemelerine ve dezenfektanlara ihtiyacınız olacağını düşünün.

Kısaca bebeğinizle seyahate çıkmadan önce onun nelere ihtiyacı olabileceğini göz önünde bulundurup en kötüsüne hazırlıklı olmak için elinizden geleni yapın. Elbette yolculuğun keyfini çıkarmayı da ihmal etmeyin…