Kategoriler
Beslenme

Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler


Gıdaların uzun süre dayanmaları için buzdolabında saklanmaları gerektiği bilinen bir gerçek. Ancak bazı yiyecekler buzdolabına girdikten sonra değişebiliyor, ilk andaki tatlarını ve tazeliğini yitirebiliyorlar. Çok zorunlu olmadıkça buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler hangileri bu yazımızın konusu…

Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler

Ekmek

Değişen tüketim alışkanlıklarından biri artık eskisi kadar tüketilmeyen ekmekle ilgili. Günümüzde çoğu kimse beyaz ekmek almak yerine kepekli, çavdarlı veya tam buğday gibi daha sağlıklı seçeneklere yöneliyor. Ayrıca tüketim miktarı azalan ekmekler artık buzdolaplarında muhafaza ediliyor. Fakat buzdolapları ekmeğin bozulmasını önlerken kurumasına sebep oluyor. Bu yüzden ancak  bir iki gün içinde tüketmeyi planlıyorsanız buzdolabında, daha uzun süre saklamak istiyorsanız da iyice sararak buzlukta saklamanız daha mantıklı olacaktır.


Domates

Domatesleri buzdolabında saklanmaması gerektiği garip gelebilir fakat buzdolabında saklanan domateslerin genelde bir süre sonra tadı kaçar ve yumuşar. Buzdolabı yerine domatesleri serin bir ortamda saklamak en iyisidir. Tabii eğer domatesi çok aldıysanız ve hemen kullanmayacaksanız  buzdolabına koymak dışında bir alternatifiniz olmaz. Bu nedenle domateslerin tadını bozmamak için çok miktarda almayarak mümkün olduğu kadar buzdolabında tutmamaya çalışın.

Soğan

Her yemeğin olmazsa olmazı ve her evde mutlaka bulunan soğan, kolay filizlenebildiği için nemli yerlerde saklanmamalıdır. Bunun yerine, karanlık ve iyi havadar yerlerde muhafaza edilmeli. Eğer soğanın bir kısmını kullandıysanız, kalan parçayı streç folyoyo sardıktan sonra buzdolabında birkaç gün içinde kullanmak üzere rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsakta da tıpkı soğan gibi bir süre sonra filizlenme görülür. Buzdolabında saklanması bu süreci hızlandırır ve ayrıca yumuşayıp küflenmesine yol açar. Dolayısıyla sarımsak buzdolabı yerine karanlık, serin ve havadar bir ortamda saklanmalıdır.

Ham meyve

Henüz olgunlaşmamış ham meyve ve sebzelerin olgunlaşması için oda sıcaklığında tutulması gerekir. Bu yüzden tam olgunlaşmamış meyve ve sebzeleri buzdolabında tutmak doğru değildir. Ancak olgunlaşma gerçekleştikten sonra bir iki gün buzdolabında bekletebilirsiniz.


Sıvı yağ

Buzdolabında saklamamanız gereken başlıca gıdalardan biri de sıvı yağlardır. Buzdolabında bulunan yağların kıvamları koyulaşır. Bu yüzden sıvı yağların buzdolabı yerine karanlık ve serin bir yerde saklanması gerekir.

Patates

Patates hem soğuk hem de sıcak ortamlarda kısa zamanda filizlenmeye, ayrıca içeriğindeki şeker ve nişasta artmaya başlar. Bunun için patatesin buzdolabı yerine serin, karanlık ve havadar bir yerde kağıt torbalar içinde saklanması en idealidir.

Bal

Balı buzdolabında muhafaza etmeniz durumunda kristalize olur ve sertleşir. Böyle bir durumda balı istediğiniz gibi kullanmanız ve yiyeceklerinize karıştırmanız mümkün olmaz. Balı en ideal saklama koşulu mutfak dolabının içinde ve oda sıcaklığındadır.

Fesleğen

Fesleğen en hoş aromaya sahip otlardan biridir ve birçok yemeğe lezzet katar. Yalnız fesleğen buzdolabında muhafaza edilmesi durumunda aromasını kaybeder, tadı kaçar ve yaprakları solmaya başlar. Bu sebeple fesleğeni buzdolabına koymak yerine mutfak tezgahında bir bardak suyun içinde saklamak gerekir. Çünkü fesleğen gibi otlara çicek muamelesi yapmak daha uzun dayanmalarını ve özelliklerini kaybetmemelerini sağlar.

Acı sos

Açılmış acı sosları da buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Çünkü acı sosun içinde bulunan baharatlar bozulmasına engel olur. Acı sosu buzdolabı yerine karanlık bir kilerde tutmanız yeterli olur.

Kahve

Kahveyi buzdolabına koymanız durumunda, buzdolabındaki bütün kokuları çeker. Bu da kahvenin tadının bozulmasına neden olur. Kahvenizi taze tutmak istiyorsanız içine bir fasulye atarak buzdolabı dışında saklayın. Kahveyi hava almayan kapaklı bir kap içinde karanlık ve serin bir yerde saklamak en idealidir.