Elektronik eşyaların temizliği


Teknolojinin gelişmesi ile beraber evde bulunan elektronik eşyaların sayısı da giderek artmaya başladı. Elimizden düşmeyen cep telefonları, ofislerin yanı sıra evlerde de bulunan bilgisayarlar, beyaz eşyalar, televizyonlar, tabletler ve bu eşyaların kulaklık, kumanda gibi yardımcı ürünleri… Bu eşyaların  ev temizliğinde kullanılan deterjanlar ile dezenfekte edilmesi elektronik devrelerin hasar almasına sebep olabilir. Bu nedenle her birinin kendine has özelikleri olan elektronik eşyaların temizliği için ayrı teknik ve temizlik maddesi kullanılmalıdır.

Elektronik eşyaların temizliği

Evinizdeki mobilyalarınızı, mutfak yüzeylerini ya da ahşap veya plastik yüzeyli eşyalarınızı temizlerken herhangi bir temizlik maddesi ve nemli bez kullanabilirsiniz Fakat elektronik eşyaların temizliği için farklı yöntemlere başvurmanız gerekmektedir. Bu yöntemleri yazının devamında detaylarıyla anlatıyoruz.

Televizyon

Televizyon ekranlarını ve bilgisayar monitörlerini temizlerken deterjan kullanmamalısınız.. Musluk suyu televizyon ekranında çizilmelere sebep olabileceği için daha önceden kaynatılmış ve oda sıcaklığındaki suyu veya içme suyunu  kullanabilirsiniz. Kullanılacak bezin de pamukçuk bırakmayan mikrofiber türü olması daha iyi  temizlik sağlayacaktır. Bezi hafif nemlendirerek ilk olarak televizyon kasasını daha sonra ekranı silin. Son işlem olarak kuru bir mikrofiber bezle kurulayın..

Radyo/ müzik çalar

Radyoların veya müzik çalarların hoparlör bölümlerinin ve girinti çıkıntılarının fazla olması nedeniyle iç aksamlarına toz girebilir. Bu nedenle temizliklerini çok geciktirmemeli ve nemli yumuşak bir bezle yüzeyleri nazikçe temizlemelisiniz. Girinti çıkıntılardaki tozlar içinse ucuna nemlendirilmiş ince bir tabaka pamuk sardığınız diş fırçası işinizi görecektir.

Bilgisayar/ laptop

Gün boyunca kullandığınız, hatta yemeğinizi bile başından kalkmadan yediğiniz bilgisayarın ekranında ve kasasında parmak izleri oluşabilir. Bu yüzden yapmanız gereken bilgisayarı sadece lekelerden ya da biriken tozlardan arındırmak değil, iyi bir şekilde dezenfekte de etmektir.


Bilgisayarınızı temizlemek için yarım çay bardağı elma sirkesini iki su bardağı içme suyuyla karıştırın ve bezi bu su ile ıslatın. Bilgisayar ekranını ve klavyeyi bezle silin. Elektronik aksamların suyla temas etmemesine dikkat edin. Ayrıca kullandığınız bezin yine iz yapmayan ve kalıntı bırakmayan bir cinsten olmasına özen gösterin.

Bilgisayarınızı sirkenin yanı sıra sulandırılmış saf alkolle nazik hareketlerle silerek de temizleyebilirsiniz.

Cep telefonu

Dönemin en vazgeçilmez teknolojisi cep telefonu ve tabletlerin sağlığımız tehdit edebilecek bir şekilde bakteri taşımış olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden cep telefonu temizliği önemli bir yer tutuyor.

Akıllı telefonları ve tabletleri dezenfekte etmek için gün aşırı sirkeli su ile nemlendirdiğiniz bir bezle silebilirsiniz. Çünkü deterjanlar telefon ve tablet ekranlarındaki kaplamanın zarar görmesine neden olabilir Temizlik için kullanacak olduğunuz bez ise gözlük temizleme bezi veya benzeri olabilir. Ayrıca temizlikte kullandığınız su kaynamış ve soğutulmuş olmalıdır.

Beyaz eşya


Bulaşık makinası, çamaşır makinası ve buzdolabı gibi beyaz eşyalarınızı ise bir kova suya bir kapak çamaşır suyu koyduğunuz suyla temizleyebilirsiniz. Beyaz eşyalarınızda bez ile ulaşamadığınız kısımları temizlemek içinse bir kürdanla küçük aralıklarda birikmiş kirleri çıkardıktan sonra kovadaki suyla nemlendirdiğiniz bezle silebilirsiniz.