Su içmeyi artırmanın yolları


Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan meydana geldiği için  fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Vücuttaki hücrelerin ve dokuların beslenmesi, kan yoğunluğunun ve vücut ısısının dengede tutulması, vücuttaki atıkların ve zararlı maddelerden arınabilmek için su gereklidir. Vücudumuz susuz kaldığında yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu ve halsizlik gibi olumsuz birçok belirtiyle kendini gösterir. Bu yüzden gün içerisinde yeteri miktarda su içmek çok önemlidir. Uzmanlar tarafından günde en az 2 litre su içilmesi önerilirken kadın, erkek ve çocuklarda su tüketim oranları farklılık gösterebiliyor. Kadınlar için bu oran günde 10, erkekler için 14, çocuklar içinse en az 6 ile 8 bardak. Eğer yeterince su tüketememekten şikayetçiyseniz, su içmeyi artırmanın yolları hakkında hazırladığımız mini rehbere bir göz atın…

Su içmeyi artırmanın yolları

Su tüketimini artırmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek vücut sağlığı açısından oldukça önemli. Su tüketimi için susamayı beklememek gerekiyor. Su ihtiyacı ideal olarak yüzde 60 su ve yüzde 40 yiyecek ve içeceklerden temin edilmeli. Su tüketimini artırabilmek için başvurabileceğiniz diğer yöntemleri yazının devamında anlatıyoruz.

Güne bir bardak suyla başlayın
Uyurken bütün gece boyunca susuz kalan vücudunuzun temizlenmesi ve sağlıklı kalması için sabah yapmanız gereken ilk şey bir bardak ılık limonlu su içmektir. Ayrıca gece yatmadan önce de mutlaka bir bardak su için. Kan dolaşımını düzenleyen su tüketimi geceleri kalp krizi riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yüksek su oranına sahip sebze ve meyveler tüketin
Vücudunuz için gerekli suyu meyve ve sebzelerden de almanız mümkün. Örneğin çilek, karpuz ve salatalık vücudunuza su sağlayabilecek yüksek su oranına sahip sebze ve meyveler arasındadır.

Adım adım hedefinize ulaşın
Su tüketiminizi birden artırmak zor olabilir. Bunun için içtiğiniz su miktarını yavaş yavaş artırın. Örneğin günde 3 bardak içiyorsanız, 8 bardak içebilmek için her gün fazladan bir bardak su içerek hedefe ulaşmayı deneyin. Bu şekilde günlük hedeflerinize ulaşmanın keyfini çıkararak motive olur ve asıl hedefinize çok daha kolay ulaşırsınız.


Rutinlerinizle birlikte su tüketin 
Hedefinizi bir rutine oturtmak hedefin istikrarını sağlamayı daha da kolaylaştırabiliyor. Daha fazla su içmek istiyorsanız, düzenli olarak yaptığınız bir aktiviteyle beraber yapmayı deneyin. Örneğin her sabah evden çıkmadan önce ve her akşam eve geldikten sonra bir bardak su için. Öğünlerinizin öncesinde de su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla su içmiş olacak hem de içtiğiniz su aşırı yemenize engel olacaktır.

Alarm kurun
Su içmek aklınıza gelmiyorsa telefonunuzun alarmını kurabilir veya bilgisayarınıza hatırlatıcı koyabilirsiniz. Gün boyunca da yanınızda mutlaka su bulundurun ki hatırlatıcınız devreye girdiğinde hazırlıklı olmuş olursunuz.

Suya aroma katın
Sade su içmek bazı insanlara sıkıcı ve zevksiz gelebilir. Bu nedenle suya aroma katmak suyun tadını sevmenize yardımcı olacaktır. Suya limon, elma veya salatalık dilimi atmak, nane, çubuk tarçın eklemek gibi yöntemler suya aroma katmak için yapılabilecek en pratik yöntemlerdir.


Maden suyu için
Tercihiniz gazlı içeceklerden yanaysa, doğal maden suyu içmeyi deneyin. İçine bir dilim limon atmak daha çok hoşunuza gidebilir. Bu sayede gazlı içeceklerdeki ekstra şeker ve kaloriyi almadan maden suyunun asitli yapısı ile tatmin olabilirsiniz.