Tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler


Çocuk sahibi olmak isteyen ama bunu doğal yollardan gerçekleştiremeyen kişilerin en büyük yardımcısı olan tüp bebek tedavileri, gelişen teknolojinin de yardımıyla daha çok çiftin hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler ve tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler detaylarıyla yazımızda…

Tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler

Tüp bebek tedavisi sağlıklı sperm ile yumurtanın embriyo haline getirilerek rahim içine yerleştirilmesi mantığıyla işliyor. Yumurtanın geliştirilmesi, kaliteli spermin bulunması için uygulanan yöntemler ise her geçen gün daha sağlıklı embriyoların tedavide kullanılmasına yardımcı oluyor. Bu noktada günümüzün en önemli gelişmelerinden biri genetik araştırmalar ve testler.

Özellikle tekrarlayan düşükler ve başarısız tüp bebek tedavilerinin temelinde genetik faktörler yatıyor. Bu sorun da gebeliğin oluşmamasına , düşüklere, ileri yaşta hamile kalan anne adaylarının çocuklarında bir takım riskler görülmesine yol açabiliyor. Bugün gelinen noktada ise beşinci güne ulaşan embriyolarda 24 ve üzeri kromozom test elde edilebiliyor.

Gebeliğin oluşması için öncelikle sağlıklı embriyo elde edilmesi gerekiyor. Ancak embriyonun sadece genetik değil biyolojik ve metabolik yapıları da önem taşıyor. Biyolojik yapı özellikle de gelişim süreçleri embriyoskopi adı verilen cihazla izlenebiliyor. Embriyoların gelişim hızı inkübatörlerden hiç çıkartılmadan alınan görüntülerin karşılaştırılmasıyla takip ediliyor. Yapılan incelemeyle yani time-lapse yöntemiyle zamanlamaya bakıp embriyo seçimi yapılarak daha sağlıklı ve başarılı tüp bebek tedavileri uygulanabiliyor.

Embriyonun metabolik özellikleri denildiğinde ise enerjisi ön plana çıkıyor. Bu noktada uygulanan mitokondriyal DNA testi, hangi embriyonun daha sağlıklı ve kaliteli enerji düzeyine sahip olduğuna bakarak seçim yapmaya olanak sunuyor.


Bunların dışında bağışıklık sistemiyle ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Özellikle anne va babanın eşlere karşı oluşturduğu bağışıklık sistemi aktivasyonları, tekrarlayan düşüklere neden olabiliyor. Çözüm içinse yine bağışıklık sistemini baskılayan tedavilerin uygulanması etkili olabiliyor.

Tüp bebek tedavisinde daha önce hangi yöntemin uygulandığını bilmek başarısızlıkla sonuçlanan tedavi yöntemlerinin tekrarlanmamasına yardımcı oluyor. Örneğin, sperm seçimi günümüzde mikroçip yöntemiyle yapılıyor. Geçmişte ise spermler özel bir cihazda santrifüj işleminden geçirilerek seçiliyordu. Ancak bu yöntem, spermlerde oksidatif stres nedeniyle DNA kırıkları oluşturuyordu. DNA yapısının kırılmaması için kadın genital sistemine çok benzeyen özel çip yöntemleriyle spermler santrifüje sokulmadan da seçilebiliyor.

Sağlıklı embriyo için kaliteli yaşam şart


Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin üzerine düşen bazı görevler olabiliyor. Öncelikle kadının çok kilolu olmaması gerekiyor. Ayrıca yapılan çalışmalar alkali besinlerle beslenen, protein tüketimi az olan kadınların yumurtalarının daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra hazır ve katkılı gıda maddelerinin tüketimi yumurta kadar, sperm kalitesini de olumsuz etkiliyor. Organik ve sağlıklı beslenmenin yanında, radyasyon, zararlı kimyasallar, sigara ve alkolden uzak durmak sağlıklı üreme hücrelerine sahip olmaya yardımcı oluyor. Özetle düzenli egzersiz yapan, kaliteli beslenen, fiziksel ve psikolojik olarak stressiz bir yaşam süren kişilerin sperm ve yumurta kalitesi artıyor