Yıpranan saçlar için limon tuzu maskesi


Kadınlar için dış görünüşlerinin tamamlayıcısı olan saçları çok önemlidir. Bu yüzden  birçok kadın yaşamı boyunca kendine en çok yakışan saç rengini bulmak ya da dönemin modasına uymak için çok defa saç rengini değiştirir. Boya veya röfle gibi kimyasal işlemlere maruz kalan saçlar da zamanla yıpranır ve saç tellerinin kalitesi bozulur. Böyle durumlarda doğal malzemelerle hazırlayacağınız saç maskesiyle saçlarınızı onarabilirsiniz. Yıpranan saçlar için limon tuzu maskesi ile sağlıklı saçlara nasıl kavuşacağınızı yazımızda anlatıyoruz.

Yıpranan saçlar için limon tuzu maskesi

Boya ve röfle gibi kimyasal işlemlere maruz kalan saçlarınızda kırılma, kopma, dökülme veya saç yapınızda bozulmalar olabilir. Bozulan saçlar donuk, sağlıksız ve kuru görünür. Saçlarınızı onarmak için limon tuzuyla hazırlayacağınız saç maskesiyle saçlarınızı sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Saçlarınızı onarmak için hazırlayacağınız limon tuzu maskesi için bir tasın içerisinde bir miktar suya dört beş tane limon tuzu ekleyerek kaynatın. Ilınmasını bekledikten sonra saçlarınıza cila yapar gibi uygulayın. En fazla 10 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayın. Bu işlem saçınızın doğal nemine kavuşarak ışıl ışıl parlamasını sağlamanın yanında güçlenmesini de sağlar.


Limon tuzu cilt bakımında da sıkça kullanılmaktadır.  Örneğin tüylenme problemi nedeniyle uygulanan epilasyon sonrasında limon tuzu ile masaj yapmak tüylenme problemini azaltmaktadır. Limon tuzu tüylerin daha az ve cansız çıkmasını sağlar. Ayrıca ağız bakımında da limon tuzu kullanabilirsiniz. Yalnız çok miktarda ve sık  kullanmak ağzınızda yaralara yol açabilir.


Limon tuzunun sağlığınıza da birçok faydası vardır. C vitamini zengini olan limon tuzu, böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürmede etkilidir. Bağırsak, böbrek ve karaciğerlerin temizlenmesi için limon tuzu tüketebilirsiniz. Bununla birlikte antioksidan içeren limon tuzu, gribe karşı beden direncini artırır, ayrıca bakteri oluşumunu engeller.