Göz alıcı dudaklar için ipuçları


Kadınların yüzlerinde en önem verdikleri yerlerin ciltlerinden sonra gözleri ve dudakları olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ciltleri ve gözleri için birçok bakım ürünü kullanırken dudakları için aynı özeni genelde göstermezler. Oysaki dudaklarımız cildimizin bir parçasıdır ve sürdüğümüz ruj bile bakımlı dudaklarda çok daha güzel durur. Göz alıcı dudaklar için ipuçları yazımızda dudak bakımında dikkat etmeniz gereken önemli noktaları derledik…

Göz alıcı dudaklar için ipuçları

Dudaklarınızı koruyun

Dudaklarınızın çatlama riskine karşılık özellikle çok soğuk havalarda veya güneşe maruz kalacağınız günlerde dudaklarınıza çatlak kremi sürün. Çatlak kreminiz yoksa zeytinyağı ya da vazelin gibi yumuşatıcı malzemelerle de dudaklarınızı koruyabilirsiniz. Rujunuzu da dudaklarınızı nemlendirdikten sonra uygulayın.

Su içmeyi atlamayın

Dudaklarınızın çatlamasının birkaç nedeni olabilir. Ya soğuk, rüzgarlı, kuru veya aşırı sıcak havaya maruz kalmışsınızdır ya da vücudunuz ciddi anlamda susuz kalmıştır. Dudaklarınızı kurutacak hava şartlarından korunmak için bol bol su içmelisiniz. Su içmek dudaklarınızın nemini koruyan en önemli etkendir.

Nemlendiricisiz çıkmayın


Nasıl ki her mevsim cildinizin nemine özen gösteriyor ve nemlendirici sürmeden bir gününüz geçmiyorsa, dudaklarınızın da neme ihtiyacı olduğunu unutmayın. Dudaklarınızın çatlamasını engellemek için çantanızda mutlaka bir dudak balsamı bulundurun. Ayrıca kakao yağı da harika bir dudak koruyucusudur.

Ölü derileri temizleyin

Özellikle hassas ciltli olanların dudakları kışın soğuk hava şartlarından yazın da güneşten dolayı kuruyarak pul pul dökülebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak en büyük hata bu derileri koparıp yara yapmaktır. Bunun yerine ölü hücrelerden kurtulmak için dudaklarınıza diş fırçasıyla hafifçe masaj yapmalısınız. Böylece ölü derileri temizleyerek yumuşacık dudaklara sahip olursunuz.

Alternatif bakımlar deneyin


Yukarıda bahsettiğimiz günlük bakımınıza ek olarak farklı yağlar kullanarak dudak bakımını bir üst noktaya taşıyabilirsiniz. Özellikle E vitaminli yağlar ve jojoba bitkisi içeren dudak bakımı ürünleri dudaklarınızı pembe ve dolgun yaparak çok daha güzel bir görünüme kavuşturacaktır.