Göz altı morlukları nasıl geçer?


Yaş ilerledikçe göz çevresinde ortaya çıkan kırışıkların yanı sıra göz çevresinin daha koyu veya göz altlarının mor olması kadınların en büyük şikayetlerinden biridir. Göz çevresindeki cildin açık renk olması kişiye daha genç, daha dinç bir ifade verir. Bu görünüme kavuşmak için  başvurulan ilk yöntem kapatıcı kullanmak olur. Bunun haricinde çeşitli tedavi yöntemleriyle de göz altı morluklarından tamamen kurtulmak mümkün. Bu yazımızda Göz altı morlukları nasıl geçer? sorusunun yanıtlarını nedenleriyle birlikte detaylı olarak ele alıyoruz.

Göz altı morluklarının birden fazla nedeni olsa da, ilerleyen yaştan daha da öne çıkan nedeni genetik yatkınlıktır. Yani bazı insanların göz çevresi aileden gelen genetik özelliklerinden ötürü daha koyu olabilir. Bunun haricinde dış etkenler olarak uykusuzluk, yorgunluk, alkol, sigara  veya bilgisayar başında fazla zaman geçirmek de göz altı morluklarına sebep olabilir veya mevcut sorunu artırabilir. Ayrıca alerjik hastalıklar, böbrek hastalıkları, sinüzit ve atopik egzama gibi bazı ciddi hastalıklar da göz altı morluklarına sebep olabilmektedir.

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Genetik özelliklerden kaynaklanan göz altı morluklarını damarların yüzeysel ve derinin ince olması gibi nedenlerle oluştuğu için tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Yine de yapılan tedavilerle morluklarda önemli derecede azalmalar görülebilir.

Göz altı dolguları

Göz altı morluklarının giderilmesinde en etkili yöntem göz altı dolgularıdır. Bu yöntemde kullanılan hyalüronik asit ile hem morlukların azalıp hem de göz altındaki boşlukların doldurulmasıyla kişi çok daha genç bir görünüm kazanır. Hyalüronik asit vücuda uyumlu bir madde olduğu için zararlı değildir. Kalıcı etkisi olmayan bu yöntemin yaklaşık 8 ay sonra tekrarlanması gerekir.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisinde derinin kollajeni artırılır. Böylece alttaki damarların renginin yüzeye yansımasının azalmasıyla morluklarda da azalma elde edilir. Bu tedavi yaklaşık 3-5 seans sürer.


Mezoterapi

Cildi gençleştirmeye yarayan bu yöntemde göz altlarına vitamin enjekte edilerek morlukların azalması sağlanır.

Kimyasal peeling

Göz altı koyuluğunun azaltılmasında etkili diğer bir yöntem olan kimyasal peeling işleminde göz altındaki cilt, meyve asitleri ve benzeri solüsyonlar ile soyulmaktadır.

Siz de alacağınız bazı önlemlerle göz altı morluklarının oluşumunu engelleyebilir veya mevcut sorunu en aza indirebilirsiniz. Bunlar arasında ilk sırada düzenli uyku geliyor. Buna ek olarak sigaradan uzak durmalı, bol su içmeli ve göz altlarınız için güneşten koruyucu krem kullanmalısınız. Ayrıca uzun süre tv ve bilgisayar ekranı karşısında zaman geçirmemelisiniz.


Göz altı morlukları için K vitamini içeren kremler etkilidir. Buna ek olarak özellikle yorgunluk ve uykusuzluk kaynaklı göz altı morluklarını gidermek için gözlerinize soğuk kompres uygulayabilir, çiğ patatesi dilimleyerek ya da rendeledikten sonra bir bez içine koyarak gözlerinizin üzerinde bekletebilirsiniz.