Boşnak böreği tarifi


Bu yazımızda sizi Boşnakların en meşhur yemeklerinden biri olan Boşnak böreği tarifi ile buluşturuyoruz. Basit gibi görünse de, el mahareti isteyen ve Pita olarak da bilinen bu lezzetli börek, annelerin kızlarına öğrettiği miras gibi bir gelenektir. Boşnak kayınvalidelerin de gelinlerinde  en dikkat ettikleri özelliklerden biri lezzetli Pita yapmalarıdır.

Eski Yugoslavya’da Perşembe ve Pazar geceleri yenen Boşnak böreği, Türkiye’de yaşayan Boşnaklarca ise Perşembe akşamı yenmektedir. Çünkü Müslümanlar’da Perşembe günü Cuma gününün arifesidir. Pazar ise Hıristiyanlarca kutsaldır. Boşnaklarca her iki günde de un ve hamur bolluk bereket olarak kabul edilerek, bu kutlu günlerin hatrına bolluk ve bereketin çoğalması dilenir ve verilen nimetlere bu gelenekle şükredilmiş olur.

Boşnak böreği tarifi

Boşnak böreğinin iki önemli özelliği vardır. Birincisi iç malzemesinin çiğden kullanılması, ikinci ise hamurunun yağlanarak elle çekiştirilerek açılmasıdır. Bu böreğin birçok çeşidi vardır; kıymalısı, kabaklısı patateslisi, peynirlisi, pırasalısı. Dilediğinizi seçebilirsiniz. Eğer hamur açamam diyorsanız hazır yufka ile de yapabilirsiniz. O zaman yufkaları ortadan ikiye kesip arasına süt, zeytinyağı ve yumurta karışımı sürerseniz daha yumuşak olur.

Boşnak böreği tarifi için kullanacağımız malzemeler hamuru için dört su bardağı un, bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı sirke, bir su bardağı ılık su ve bir su bardağı zeytinyağı. İç harcı için üç patates, 250 gram kıyma, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuz ve üzeri için bir adet yumurta.


Hamuru yapmak için unun ortasını açın. Tuz, sirke, ılık su ilave ederek yoğurun. Ardından altı eşit parçaya ayırın. Bu parçaların üzerini nemli bezle örterek iki saat dinlendirin.

İç harcı için patatesleri soyup rendeleyin. İyice ovarak suyunu çıkarın. Kıyma, tuz ve karabiber ilave ederek birlikte karıştırın.


Bir parça hamuru alarak pasta tabağı büyüklüğünde elle açın. Üzerine zeytinyağı gezdirin. Elle kenarlarından yırtılmamasına özen göstererek çeke çeke büyütün. Yufka inceliğine geldiği zaman kenarına hazırlanan harçtan koyup rulo yaparak sarın. Yağlanmış yuvarlak tepsinin ortasına koyup kendi etrafında döndürerek gül şeklinde yerleştirin. Tüm hamur bitene kadar aynı işleme devam edin. Son parçanın işlemi tamamlandıktan sonra üzerine yumurta sürüp 200 derecede üstü kızarana kadar pişirin. Ayran veya yoğurtla servis edin.