Kategoriler
Temizlik

Evcil hayvan kokusu nasıl giderilir?


Evcil hayvan beslemek eğlenceli olsa da evinizde dolaşan, beslenen, uyuyan ve tuvaletini yapan tüylü bir arkadaş barındırmak, evinizin temizliğine çok daha fazla özen göstermeniz gerektiği anlamına gelir. Siz bir zaman sonra alışsanız bile aileniz ve arkadaşlarınız evinizi ziyarete geldiklerinde evcil hayvanınızın yarattığı kokudan rahatsız olabilirler. Onların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamak için evdeki evcil hayvan kokusunu giderebilmek çok önemlidir. Evcil hayvan kokusu nasıl giderilir? sorusunun yanıtlarını pratik yöntemler ve koku oluşmaması için almanız gereken önlemlerle birlikte anlatıyoruz.

Evcil hayvan kokusu nasıl giderilir?

Nemli havlu

Kedi ve köpeklerin  koku yapmasını önlemek için nemli fakat herhangi bir kimyasal barındırmayan havlu yada mendillerle evcil hayvanınızı her gün  temizlemek çok etkili bir yöntemdir. Yalnız nemli havluyu kullandıktan sonra özel deterjan ile yıkayarak koku yapan etkenlerden temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, nemli havlu ya da mendilin hayvanın derisine değmemesi gerektiğidir. Çünkü bazı kedi veya köpeklerin cildi çok hassastır, bu yüzden tahriş olabilir. Mutlaka hayvanın derisine değmesi gerekiyorsa da bu iş için üretilen, veterinerlerde ve evcil hayvan mağazalarında satılan özel ıslak mendilleri kullanmalısınız.

Kuru şampuan 

Hem kedi hem de köpekler için sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri olan kuru şampuan ile koku giderme yöntemini ayda en fazla 2 kere uygulayabilirsiniz. Bu uygulamada kuru şampuan köpek veya kedinin cilt ve tüylerinin arasına bolca yayılır ve daha sonra da bir tarak yardımı ile güzelce taranır. Kuru şampuanın koku giderici özelliğinin yanı sıra hayvanın tüylerini daha canlı ve parlak gösterme gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Doğru beslenme 

Kedi ve köpeklerin yedikleri gıdalar tıpkı insanlardaki gibi ciltlerinde kokuya neden olabilmektedir. Özellikle köpeklerin derilerinin koku salgılamasını tetikleyen en büyük etken yedikleri gıdalardır. Dolayısıyla evde pişen yağlı yemeklerle beslenen köpeklerin cilt yüzeylerinde bir zaman sonra yağ tabakaları oluşabilmektedir. Bu nedenle özellikle yazın sıcak havalarda köpeklerden kötü kokular gelebilmektedir. Bunun önüne geçmek için kedi ve köpeklerin ırklarına ve fiziksel niteliklerine göre kaliteli kuru ya da yaş mama ile beslenmeleri gerekir.

Sirke

Sirke, evcil hayvanlarınızdan kaynaklanan kötü kokuları yok etmek için başvuracağınız en etkili malzemelerden biridir. Sirkeyi halılarınıza sıkarak hayvanlardan kaynaklanan kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Eğer koku kedinizin kumundan geliyorsa, kumun bulunduğu kutuya biraz kurumuş çay yaprağı koymanız da kokuyu gidermenize yardımcı olacaktır.


Yuva temizliği 

Kedi ve köpeğinizin temiz olması ve koku yapmaması için yaşadıkları yuvanın veya alanın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Apartmanda ya da benzeri ufak alanlarda beslenen kedi ve köpekler bir süre sonra havasızlıktan ötürü kokmaya başlar. Bu şekilde beslenen evcil hayvanların yattıkları yastık, battaniye, yatak, kulübe gibi alanlar ayda en az iki ya da üç kere iyice havalandırılmalı ve dezenfekte edilmelidir. Bunların yanı sıra oyuncakları da düzenli olarak havalandırılmalı ve gerekli durumlarda yıkanmalıdır. Ayrıca kedi ve köpeğin tuvaletini yaptığı yerin düzenli olarak idrar, dışkı ve kağıtlardan temizlenmesi kötü kokuları giderici yöntemler arasındadır.

Yıkama 

Genellikle çok mecbur kalmadıkça kedi ve köpeklerin yıkanması tavsiye edilmemektedir. Ancak  kokunun gerçekten rahatsız edici olduğu durumlarda ayda 1 ya da en fazla 2 kere olmak şartıyla kedi veya köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Yalnız yıkadıktan sonra hayvanınızı iyice kurutmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde vücut direnci düşük ve hassas olan hayvanlarda ciddi hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden bir kurutma makinesi yardımı ile hayvanın tüm tüylerini derisini de yakmamaya dikkate ederek saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz.

Yıkama uygulamasında dikkat edilmesi gereken önemi detaylardan biri de kedi ve köpekleri yıkarken çamaşır suyu, sabun ya da türevi kimyasal maddeleri kesinlikle kullanmamanız gerektiğidir. Eğer temizleyici bir malzeme kullanmanız şartsa kedi ve köpekler için özel olarak üretilen ve veterinerlerde veya evcil hayvan mağazalarında satılan banyo şampuanlarından kullanabilirsiniz.

Şunu unutmamak gerekir ki doğuştan gelen deri kokuları özellikle köpek ırklarında engellenememektedir. Kedilere nazaran köpeklerde daha sık görülen koku problemi doğada normal karşılansa da evlerde yaşayan köpeklerde ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Böyle durumlarda da köpek sahiplerinin köpeklerini sık sık yıkama gibi hataları olabilmektedir.

Sürekli yıkanan köpekler derilerinin üzerindeki yağ tabakasının zaman içerisinde incelmesinden ötürü pek çok cilt problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Bunlar arasında deride çatlamalar, tüylerin yapısının bozulması ve kötü bir görünüme bürünmesi yer almaktadır.