Telefondan istanbulkart’a para yükleme ve bakiye kontrolü


İstanbul gibi bir metropolde sabahın erken saatlerinde başlayarak akşam geç saatlere süren ulaşım yoğunluğu içerisinde istanbulkart‘ın toplu taşıma hizmetinden faydalanan milyonlarca kişinin hayatını oldukça kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak günlük hayatın koşturmasında ne kadar bakiyeniz kaldığından emin olamadığınız veya para yüklemeyi atlayarak zor durumda kaldığınız durumlar mutlaka oluyordur. Bu yazımızda, Telefondan istanbulkart’a para yükleme ve bakiye kontrolü imkanı sunan harika bir uygulamayı size tanıtıyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi BELBİM’in geliştirdiği istanbulkart akıllı telefon uygulaması ile istanbulkart‘ınıza para yükleme, bakiye görüntüleme ve hesap hareketlerini izleme gibi birçok işlemi kolaylıkla akıllı telefonunuzdan yapabiliyorsunuz. Android işletim sistemi için hazırlanan uygulama ile günümüzde birçok akıllı telefonda bulunan NFC sayesinde tüm bu işlemleri oturduğunuz yerden yapabilirsiniz.

Telefondan istanbulkart’a para yükleme ve bakiye kontrolü

istanbulkart uygulamasını Android 5.0 ve daha güncel işletim sistemi versiyonlarını çalıştıran akıllı telefonunuza indirebiliyorsunuz. Uygulama Türkçe ‘nin yanı sıra İngilizce dil desteğine de sahip.


Uygulamayı yükledikten sonra istanbulkart‘ınızı NFC destekli akıllı telefonunuzun arka kısmına okutarak bakiye sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Para yükleme işlemini ise anlaşmalı banka kartlarından birisine sahipseniz kart bilgilerinizi girerek seçeceğiniz miktarda yükleme talimatıyla gerçekleştirebilirsiniz.


NFC destekli akıllı telefonlar ile istanbulkart’ınızı telefonunuzun arkasına okutarak talimat yüklemeyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Cihazınızda NFC özelliği bulunmuyorsa uygulama üzerinden dolum talimatı oluşturup, en yakın otomatik dolum makinesi (biletmatik) veya akıllı duraklarda yer alan istanbulkart talimat yükleme noktalarına kartınızı okutarak dolum işleminizi tamamlayabilirsiniz. Uygulama üzerinden aynı zamanda en yakındaki istanbulkart yükleme ve harcama noktalarını görüntüleyebiliyorsunuz.