Yoganın faydaları


Hindistan’da 2000 yıldır, dünyada ise uzun yıllardır uygulanan yoga; fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak yapılan bir uygulama ve disiplindir. Yoganın kelime anlamı, birleştirme ve kontrol altına almadır. Yazımızda günümüzde modern hayatın en büyük desteklerinden biri olan Yoganın faydaları hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Yoganın faydaları

İnsan beynine huzur ve mutluluk, vücuda ise sağlık getirmesinin amaçlandığı yoga, bir yaşam biçimidir. Yoga, genel sağlığınızı ve cildinizin sağlığını bozan stres hormonlarının seviyesini düşürür ve yaşlanma saatini adeta geri çevirir.

Yoganın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Nefes alma teknikleriyle (pranayama) ve fiziksel duruşlarla (asanas) yoga, dolaşımı hızlandırarak, cildin yenilenmesini sağlayan besin ve oksijen akşını düzenler. Sinir sisteminizi rahatlatmasının hem fiziksel hem de zihinsel artıları vardır. Yüzdeki kırışıklıkları yumuşatır, kan dolaşımını ve lenf akışını düzenler, sindirimi kolaylaştırır, hormonla sistemi ve eklemleri güçlendirir. Duruşların bir kısmı aynı zamanda iç organlarınıza yapılan birer masaj gibidir, onların toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Siz lenfatik sisteminizi uyardığınızda, toksinlerden kurtulmanız daha kolay olur ve bu da daha temiz bir cilt demektir. Yoga yanı zamanda daha rahat uyumanızı da sağlar.


Güzelliğe bir diğer artısı ise çeşitli yoga duruşlarının, saçlarınızın beyazlamasına neden olan foliküllere giden kan akışını artırmasıdır. Bu foliküllerin daha fazla beslenmesi, daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Farklı yoga duruşlarıyla boynun esnetilmesi, kan damarları ve boyun sinirleriniz üzerindeki basıncın kalkmasını ve böylelikle cildinize gelen kan desteğinin artmasını sağlar.


Yoga yalnızca mükemmel bir rahatlama şekli değildir, aynı zamanda harika bir egzersizdir. Yoganın pek çok farklı çeşidi vardır. Hatha gibileri çok rahatlatıcıyken, Ashtanga, Iyengar ve Bikram gibileri daha serttir. Yoga, yüzünüzden yılların izini alıp o yılları ömrünüze eklemenin anahtarı, hem eğleneceğiniz hem de kopamayacağınız bir deneyimdir.