Kategoriler
Sağlık

Balkonda organik tarım nasıl yapılır?


Her şeyin en tazesinin, en güzelinin ve en doğalının her yerde bulunabildiği günler çok gerilerde kaldı. Günümüzde pazardan aldığımız meyve ve sebzelerin bile doğallığından şüphe duyuyoruz. Bunun yerine organik tarım yaparak kendi meyve ve sebzelerimizi güvenle tüketebiliriz. Bu yazımızda “Balkonda organik tarım nasıl yapılır?” sorusunun yanıtlarını detaylarıyla ele alıyoruz.

Balkonda organik tarım nasıl yapılır?

Neredeyse her şehirli insanın hayali bir gün şehirden uzaklaşarak bir sahil kasabasına yerleşmek ve kendi organik gıdalarını yetiştirmek… Fakat kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirmek için hayalinizin gerçekleşmesini beklemenize gerek yok. Şimdiden balkonunuzda veya mutfak pencerenizin önünde çeri domates, taze fesleğen, salatalık, maydanoz, roka gibi sebzeler yetiştirmeye başlayabilirsiniz. İşte size hazır mevsimi gelmişken birkaç adımda balkonunuzu veya pencerenizi küçük bir bahçeye çevirmenin yolları…


  • Işık ayarı: Çalıyorsanız ve bitkilerinizle sık sık ilgilenecek ve onları sulayacak fazla zamanınız yoksa balkonunuzun çok fazla güneş ışığı almasını engelleyin. Çünkü sulama işini aksatmanız bitkilerinizin sararıp solmasına neden olur. Bunun için perde, panjur, jaluzi gibi ışığı engelleyen materyallerden faydalanın. Balkonunuz yoksa geniş bir pencere önünde küçük sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz.
  • Bitki seçimi: Eğer ilk defa bu işi yapacaksanız daha az emek isteyen bitkileri seçin. Maydanoz, süs biberi, çeri domates, salatalık veya roka yetiştirebilirsiniz.Tohum veya fide alabilirsiniz. Ama sabrınız ve zamanınız azsa fide almanız daha uygun. Tohum alırsanız daha çabuk filizlenmesi için tohumları birkaç saat suda bekletebilirsiniz.
  • Saksı seçimi: Bitkiler için saksı önemlidir. Gereğinden küçük saksı bitkinin serpilmesini engeller, büyük saksıda ise bitki enerjisini kök salmaya harcayabilir. Maydanoz, dereotu, roka, marul gibi yeşillikler için derin ve uzun saksıları tercih edin. Çeri domates, süs biberi içinse orta boy yuvarlak saksılar yeterli olacaktır. Bu bitkiler için özel A vitaminli topraklardan almayı unutmayın.

  • Fide ekimi: Saksılara doldurduğunuz toprağın tam ortasını parmağınızla oyun ve açtığınız boşluğa fideyi dikkatlice yerleştirin. Sonra toprakla kapatın ve hemen sulayın. Eğer tohum ekecekseniz tohumları saksının 5-6 cm altına yerleştirin. Çok derinde veya yüzeyde tohumunuz yeşermeyebilir. Fideden farklı olarak tohumları ektikten sonra saksınızın üzerini streç filmle kaplayın. Böylece tohumlar çok daha çabuk yeşerecektir.
  • Sulama: Bitkilerin tek ve gerçek ihtiyacı sudur. İki günde bir yeterli oranda su verirseniz gübre veya başka yardımcılara ihtiyacınız olmaz. Ortalama her saksı için bir su bardağı dinlenmiş su yeterlidir.

  • Yarışma: Bitki yetiştirmek zevklidir ancak aynı zamanda sorumluluk ister. Bu işi tek başına yapmak yerine ev halkını da olaya dahil edin. Her saksıya bir isim yazın ve herkes kendi bitkisinden sorumlu olsun. İlk hasadı alan ödülü kapsın.