Limonun güzellik sırları


Mutfağınızdaki temel gıda ürünlerinden biri olan limonu sadece salatalarda veya yemeklerde değil güzelleşirken de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda limonun güzellik sırları hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Limonun güzellik sırları

Saç kremi
Saça limon suyu sürerek açma yöntemi, genelde lise çağlarında genç kızların saçlarına yaptıkları ilk renk değiştirme yöntemlerinden biridir. Özellikle kumral ya da sarışınsanız limon suyu sürüp güneşe çıktığınızda saçınızda doğal görünümlü balyajlar elde edebilirsiniz.

Limon suyunu badem veya hindistancevizi yağı, tarçın ve papatya çayıyla birleştirerek saçınızı parlatabilirsiniz. Bu karışımı güneşe çıkmadan önce saçınıza sürerseniz saçlarınız yağı emer ve ipek gibi olur.

Yaşlılık lekeleri ve çiller
Limon suyunu temiz bir pamukla çil veya lekelerinizin üzerine sürün. Bu şekilde 5 dakika bekleyin. Düzenli uygulamadan sonra lekelerin geçmeye başladığını göreceksiniz.


Nemlendirici
Cildinizi nemlendirmek ve aynı zamanda aydınlatmak için birkaç damla limon suyuna hindistancevizi yağı ekleyin.Ayrıca bu karışım anti mantar olduğu için akne önleyici olarak da faydalanabilirsiniz.

Kepek önleyici
Saçınızı kepeklerden arındırmak için de limondan faydalanabilirsiniz. Bunun için zeytinyağı ve limon suyunu karıştırarak saç diplerinizle birlikte tüm saçınıza sürün ve masaj yapın. Ardından masaj yapın. Bu yöntemi saçınızdaki kepekler bitene kadar tekrarlayın.

Tırnak güçlendirici
Tırnak güçlendirici olarak kullanmak limonun güzellik sırları arasında en yaygın yöntemlerden biridir. Limon suyunu zeytinyağıyla karıştırın ve 10 dakika boyunca tırnaklarınızı içinde bekletin. Bu yöntem tırnaklarınızı güçlendirmenin yanında beyazlatarak sağlıklı bir görünüme kavuşturacaktır.


Siyah noktalar
Cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmak için temiz cildinizdeki siyah noktaların üzerine limon suyu sürün. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Günde iki kez uygulamanız durumunda kısa zaman içerisinde siyah noktalarınızla vedalaşabilirsiniz.