Kategoriler
Çocuklar

Bebeklerde emzik kullanımı


Bebeklerde emzik kullanımı ebeveynlerin en merak ettiği konulardan biridir. Emzik kullanımının faydaları olsa da, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar  bulunmaktadır. Bebeklerde emzik kullanımı hakkında bilmeniz gereken püf noktalarını yazımızda derledik.

Bebeklerde emzik kullanımı

Bebeğinizi anne sütü ile besleyecekseniz, süt üretimi tam olarak başlamadan ve bebeğiniz emme işlemini tam olarak yerine getirmeden yalancı memeyi yani emziği vermeyin. Emziğe göre emmesinin zor olduğunu fark eden bebek annesinin memesini reddedebilir. Kilo almayan veya az emen bebeklerde de emzik kullanmayın. Çünkü emzik, emme güdüsünü tatmin ettiği için annesinin memesine ilgisi kaybolabilir.

Bebeklerde emzik kullanımı zorunluluk değildir. Bebeğiniz emziğe alışmayabilir de. Fakat emme güdüsünü tatmin etmek için kullanmak faydalı da olabilir. Özellikle parmağını emmeye başlayan çocuğunuzu emziğe alıştırırsanız, emziği bıraktırmak parmak emmeyi bıraktırmaktan daha kolay olacaktır. Emme güdülerinin en fazla olduğu 3-4 aylıkken emziği çok emebilirler. Daha sonraları sürelerini azaltabilirsiniz. Diş çıkartmaya başladığı zaman bıraktırırsanız iyi olur. Bırakmak istemezse zorlamayın. Emzik dişlere parmak emmekten daha az zarar verir. Üstelik süt dişlerinin yamuk çıkması, kalıcı dişlerin de yamuk çıkacağı anlamına gelmez. Buna rağmen süt dişlerine herhangi bir zararı olmasını istemiyorsanız, bebeğin çene yapısına uygun ortodontik bir emzik tercih edin. Damaklı olan bu emziklerden bebeğin ayına uygun olanı seçin. Büyük emzik kullanmayın. Emziklerin temizliğine dikkat edin. Kolayca yere düşebildiği için mikrop taşıma olasılığı yüksektir.


Çocuğunuz emziğe alışmış ve bırakmak istemiyorsa, bunu çok fazla problem etmeyin. 1 veya 2 yaşına kadar emzik emen çocuklar vardır. Fakat bu yaşlardan sonra bıraktırmak elbette daha zor olur. Hiçbir zaman zorla elinden emziğini almayın, onunla alay etmeyin. Bıraktırmak istiyorsanız, bu işi aşama aşama yapın. İlk başlarda gündüz emmesine izin vermeyin. Daha sonraları bir hikaye uydurarak çocuğunuzun da kabul ettiği bir şekilde emziği kaybedin. Çocuğunuzun kolay kabullenmeme ihtimaline karşı, yedek bir emzik bulundurmayı ihmal etmeyin.

Emziğin üzerine kesikler atarak çocuğunuza verirseniz, emmekten tiksinebilir. Başka isterse onu da aynı şekilde kesin. Fakat yine de sağlam bir tane emzik mutlaka saklayın.

Emziğin çocuğunuzun diş yapısını bozduğundan şüphe ediyorsanız, bir doktora danışın. Emzik ağzında olduğu için düzgün konuşamıyorsa bir an önce bıraktırmaya çalışın. Fakat hiçbir zaman zorlayıcı bir tavır sergilemeyin.