Kategoriler
Temizlik

Lavabodaki kireç lekeleri nasıl çıkar?


Ev işlerinde kadınların en önem verdiği konulardan biri lavaboların temiz görünümüdür. Çünkü temiz lavabolar, banyo ve mutfakların kendini gösteren imzasıdır. Temiz olsa bile lavabodaki çıkmayan kireç lekeleri ise kadınların kabusudur. Bu yazımızda Lavabodaki kireç lekeleri nasıl çıkar? sorusuna ayrıntılarıyla yanıt veriyoruz.

Lavabodaki kireç lekeleri nasıl çıkar?

Lavabolar düzenli olarak temizlense bile sular nedeniyle oluşan kireç lekelerinin önüne geçemeyiz. Lavaboları mikrop ve bakterilerden korumak içinse çoğu zaman piyasadaki lavabo temizleyicileri kullanırız. Banyo ve tuvaletler için üretilmiş ağartıcı özelliğe sahip bu kimyasal temizlik ürünlerini kullanırken eldiven giyilmemesi durumunda cilde, solunması durumunda da iç organlara ve solunum yoluna zarar verebilir. Ayrıca özellikle çocukları olan kişiler, lavabonun temizlik ürünlerinden yeterince arınıp arınmadığı konusunda daha hassas olurlar. Bu ürünler yerine hem sağlığa hem de çevreye zarar vermeyen temizlik malzemelerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Lavabodaki kireç lekeleri nasıl çıkar sorusuna yanıt olarak evde hazırlayacağınız basit karışımlarla mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Öncelikle lavabonun daha rahat temizlenmesi için sıcak suyla iyice ıslatarak lavabodaki kireç lekelerinin yumuşamasını sağlayın. Bir kapta 1 su bardağı boraks, yarım su bardağı çamaşır suyu, yarım su bardağı karbonat, 10 damla limon, portakal, greyfurt ya da lavanta yağını iyice karıştırın. Bu karışıma batırdığınız bir süngerle lavabonuzu ovun. Sonrasında sıcak su ile duruladığınız lavabonuz kireç lekelerinden arınarak istediğiniz parlaklığa ulaşacaktır.


Lavaboların parlaklığı kadar beyazlığı da büyük önem taşır. Bunun için, 1 fincan karbonat, 1 çay kaşığı boraks, çeyrek fincan kadar rendelenmiş limon, portakal veya greyfurt kabuğunu, delikli bir kapağı olan plastik kutuya doldurduktan sonra iyice çalkalayın. 1 dakika bekleyin ve karışımı lavabonun üzerine dökerek bulaşık süngeriyle iyice ovalayın. Daha sonra biraz bekleyin ve soğuk su ile lavaboyu durulayın. Parlak bir görünüme kavuşan lavabonuz karışımdaki turunçgillerin etkisiyle etrafa hoş kokular da yayacaktır.

Rutin lavabo temizliği içinse her zaman kullandığınız temizlik malzemenizin kalmadığı ya da ev temizliğinde doğal malzemeleri tercih ettiğiniz durumlarda faydalanabileceğiniz bazı basit yöntemler vardır.

  • Kirli lavaboyu öncelikle ılık su ile ıslatın ve ardından kullanılmış limonun kabukları ile iyice
  • ovun.
  • Bir tasın içindeki ılık suya bol miktarda sirke döküp karıştırın. Bu suyla ıslattığınız süngerle lavaboyu ovun.
  • Ilık suyla iyice ıslattığınız lavaboyu, üzerine bol miktarda tuz dökülmüş süngerle silin.
  • Ilık su içine yarım limonun suyu ve bir yemek kaşığı karbonat dökün ve bu suda ıslatılmış sünger ile lavaboyu temizleyin.