Kategoriler
Beslenme

Domatesin kabuğu nasıl kolay soyulur?


Bu yazımızda özellikle miktarı fazla olduğunda epey zamanımızı alan domatesin kabuğu nasıl kolay soyulur? sorusuna yanıt vereceğiz.

Domatesi salatalarda ya da yemeklerde genellikle kabuklarını soyarak tüketiyoruz. Çünkü ne kadar yıkarsak yıkayalım, domatesleri yetiştirirken kullanılan tarım ilaçlarından arındıramayacağımız için kabuklarını soymak zorunda kalıyoruz. Fakat oldukça ince olan domates kabuğunu etli kısmından ayırmaya çalışarak soymak çok da kolay değildir.

Domatesin kabuğu nasıl kolay soyulur?

Domatesin kabuğunu zahmetsizce soymanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Seçeceğiniz yöntemi miktarına göre belirleyebilirsiniz. İşte size domatesin kabuğu nasıl kolay soyulur sorusuna cevap veren üç yöntem.

Ocakta ısıtma yöntemiB
irkaç dakikanızı alacak ve herhangi bir beceri gerektirmeyen  bu yöntemde domatesi iki çatalın ucuna geçirin. Ardından ocaktaki ateşin üzerinde her yeri aynı ısıyı alacak şekilde çevirerek gezdirin. Domatesin kabuğu hafif buruşmaya başladığında ateşten alın. Domatesi kolayca soyabildiğinizi göreceksiniz. Bu işlemi yapmadan önce domatesin kabuğuna hafif çizikler atarsanız kabukları daha kolay soyabilirsiniz.

Sıcak su yöntemiYaz döneminde kış ayları için hazırlanan domatesleri soymak epey emek gerektirse de, kışın emeğinizin karşılığını fazlasıyla alırken sağlıklı da beslenmiş olursunuz. İşte bu işlemde hazırlık sürecinde soyacağınız kilolarca domates için sıcak su yöntemini deneyebilirsiniz. Büyük bir tencerenin içinde su kaynattıktan sonra bu suyu yine büyük bir kaseye aktarın ve içine domatesleri atın. Domatesleri atmadan önce kolayca soyulabilmesi için alt kısımlarını X şeklinde bıçakla kesin. Domatesleri sıcak suyun içinde 1 dakika kadar bekletin ve çıkarın. Kestiğiniz bölümden soymaya başladığınız kabukların kolayca çıktığını görebilirsiniz.

Bıçak yöntemi

Bu yöntem yukarıdaki yöntemler kadar pratik olmasa da birkaç adet domatesin kabuğu nasıl kolay soyulur sorusu için ilk akla gelen yöntem genellikle budur. Kullanacağınız keskin bir bıçakla domatesi dörde böldükten sonra bıçağı domatesin uç kısmına etle kabuk arasına sokun. Sonra bıçağı ilerleterek domatesi kabuğundan ayırın.