Kategoriler
Kişisel Bakım

Ev yapımı hızlı saç uzatan şampuan


Kısacık kestirdiğiniz saçlarınızdan pişman oldunuz ya da yakın gelecekte gerçekleşecek düğününüz için saçlarınızın bir an önce uzamasını istiyorsunuz. Bunun için mucize beklemeyin fakat saçlarınızı güçlendirerek sağlık katacak şampuan tarifimiz saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Çünkü saçları uzatabilmenin ilk şartı sağlıklı saçlara sahip olmaktır…

Hızlı saç uzatan şampuan için gerekli olan malzemeler yarım kg ısırgan özlü organik şampuan, 25 ml ısırgan otu özü, 50 ml Hint yağı ve 2 kapsül vitamin B kompleksi.

Bütün malzemeleri cam bir kapta iyice karıştırın ve sonra kullanacağız şişeye aktarın. Bu karışımı şampuan olarak düzeli bir şekilde kullandığınızda saçlarınız daha sağlıklı olacak, böylelikle daha hızlı uzayacaktır. Şampuanın etkisini bir ay sonra görmeye başlayacaksınız fakat tam sonuç almak için üç ay düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.


Saçlarınızın sağlıklı uzaması için yapmanız gerekenlerden biri de saç kremi kullanmaktır. Saç kremleri besleyici özelliğiyle saçınıza sağlıklı ve parlak bir görünüm katar. Ayrıca duştayken ıslak saçlarınıza saç kökünden başlayarak öne doğru masaj yapın ve duştan çıkmadan önce birkaç saniye saçınızı soğuk suyla durulayın. Böylece ısıdan kaynaklı saç yıpranmasının önüne geçmiş olur ve nemi saçınıza hapsedersiniz.

Genelde istediğimizden fazla saç kesilen saçlar nedeniyle saç kestirmekten korkarız ama saçlarınızın uçlarındaki kırıkları aldırmanızın daha sağlıklı bir şekilde uzayan saçlar sağlayacağını unutmayın.

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için dikkat etmeniz gerekenlerden biri de beslenmeniz. Beslenmenizde protein, C ve E vitaminine yer verin. Örneğin protein bakımından zengin yumurtada aynı zamanda saç dökülmelerine karşı kullanılan Biotin de yer alır. E vitamini saç köklerinizi güçlendirir. Daha sağlıklı saç kökleri ise daha hızlı uzayan saçlar demektir. C vitamini ise vücudunuza kollajen salgılayarak sağlıklı bir cildiniz ve saçlarınız olmasını sağlar.