Kategoriler
Temizlik

Parke temizliği nasıl yapılır?


Çoğu evin yer yüzeyinin büyük bir alanını kaplayan parkeler şık görünümünün yanı sıra sağladığı ısı tasarrufu ve su geçirmez özelliği bulunan çeşitleri sayesinde tercih edilmektedir. Fakat maalesef parkeler taş yüzeylere göre daha zor temizlenir. Ayrıca mobilyalar yüzünden sıkça çizilir, su dökülmesi veya başka lekeler nedeniyle de parlaklığını ve şık görüntüsünü bir dönem sonra kaybeder. Bu nedenle parkelerin temizliğine özen gösterilmeli, periyodik olarak da bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Parkeleri haftalık olarak temizlemelisiniz. Öncelikle tozunu almalısınız. Bunu da parkeleri çizmemek için elektrikli süpürgenin yumuşak uçlu fırçasını kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca parkelere özel durulanmayan temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünler parkelerin parlamasını da sağlar. Yalnız kullandığınız bezi iyice sıkarak silin ki parkeler ıslak kalmasın.


Parke temizliğinde parkelere ve ahşap yüzeylere özel bu temizlik ürünleri haricinde başka bir deterjan, çamaşır suyu veya bulaşık deterjanı kullanmamalısınız. Sadece beyaz sabun kullanabilirsiniz. Ancak sabunla sildikten sonra da mutlaka kalıntı kalmayacak şekilde iyice duruladığınızdan emin olmalısınız.

Parlatıcı özelliği olan temizlik ürünleri kullansanız da bir süre sonra parkelerin eski parlaklığı kalmaz yani cila zamanı gelir. Cila işlemini zamanı geldiğinde yapmanız gerekir, çünkü cila parkeleri dış etkenlerden korumada çok etkilidir.

Parke yüzeyindeki lekeler nasıl çıkarılır?

Parkelerinizin üzerinde kurumuş ve silerek çıkaramadığınız yemek, yiyecek vb lekeler bulunuyorsa çizmemeye dikkat ederek bir bıçakla kazıyabilirsiniz. Hafif bir kazıma işleminin yeterli olmayacağı durumlarda ise kurumuş lekenin üzerine sıcak suyla nemlendirilmiş bir bezi koyarak bir süre bekleyin. Bu işlemden sonra lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Eğer parkenizde çay veya kahve lekesi varsa az miktarda şampuan kullanarak silebilirsiniz. Çıkmadığı takdirde beyaz ispirtoyla lekeyi çıkarabilirsiniz.